| FuckingContra a întrebat:

Daca eu am nota de la examene 8.40 si liceul la care vreau sa merg are media de intrare 8.55 mai am sanse?

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistita! Nu poti sti care-i media de intrare anul asta. Depinde de numarul de candidati si de calitatea pregatirii lor.

| AFR81 a răspuns:

Ultima medie admisa la liceul respectiv in anul precedent este de referinta si nu prea. De la an la an, in functie de dificultatea examenului si, evident, in functie de pregatirea elevilor, ultima medie de admitere poate sa creasca sau sa scada. Cand am intrat eu la liceu, acum 5 ani, tin minte ca pragul din anul precedent era 8.16, iar eu cu 8.44 eram putin ingrijorat. Mare mi-a fost mirarea cand am vazut ca ultimul admis a avut 7.50. Chiar daca sunt sanse putin mai mari sa nu fii admisa din prima la liceul dorit, orice e posibil. Pe langa asta, nu ar trebui sa disperi pentru ca, ulterior, te vei putea muta.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU avem de unde să GHICIM!

Media de admitere depinde de localitate/liceu/profil/specializare!
În general, variaţia este de +/- 0, 5 p până la 1 p faţă de mediile din anul anterior.

Toate cele bune!

| dannyel86 a răspuns:

Teoretic, nu. Vei intra la unul dintre celelalte licee trecute pe fisa. De aceea se completeaza mai multe optiuni si de aceea e foarte importanta ordinea in care sunt scrise pe fisa.
Printr-un mare noroc, se pot retrage alti elevi si se pot elibera locuri la liceul dorit. Dar nu garanteaza nimeni asta. Cantareste cu atentie variantele si pune in capul listei liceele la care chiar vrei sa studiezi. Repartizarea fiind computerizata, nu depinde de factorul uman.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Pai deja stii rezultatele la examen? Eu stiam ca se afiseaza vineri.
Si "media de intrare" la care te referi cred ca este ultima medie de anul trecut. Este doar orientativa, ai sanse, dar ar fi bine sa tii cont daca sunt mai multe sau mai putine locuri la acel liceu pentru a-ti da seama daca ultima nota se va schimba mult si daca da in sus sau in jos. Dar sa zicem asa, consider ca ai sanse sa trece de 8.55 daca ai media mai mare in cei 4 ani. La urma urmei, acesti 4 ani reprezinta 25% din medie!

| FuckingContra explică (pentru dragosbogdan001):

Au aparut baremele de rezolvare

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru FuckingContra):

Pai si stii tu exact ce ai scris in foaie?

| FuckingContra explică (pentru dragosbogdan001):

Daca eu am rezolvat exercitiile cum sa nu stiu?

| FuckingContra explică (pentru dragosbogdan001):

Evident ca nu o sa iau exact cat am zis, eu doar mi-am facut o idee

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru FuckingContra):

Oricum,cum am mai spus, media de intrare este de fapt media de intrare de anul trecut, adica media obtinuta de ultimul elev care a intrat in acea clasa. Este doar orientativa si poate creste/scade in functie de cine vrea sa intre in acea clasa.

| Extraterestru2 a răspuns:

Depinde. Poate ai noroc cu exercitiu 5 de la mate care vad ca a incurcat multi elevi. Daca te va ajuta media de pe V-VIII si reusesti sa ai media 8, 60+ sigur vei intra. Succes! Sa speram ca vineri rezultatele ne vor bucura pe toti!

| GabyDany a răspuns:

Nu...

| Nsnsbwk a răspuns:

Zi mi cat ai media generala dintr a 5a pana intr a 8a si iti spun

| FuckingContra explică (pentru Nsnsbwk):

7. 9.82
8. 9.60

| Thalia180994 a răspuns:

Depinde și de ce medii au ceilalți elevi, dar în principiu ar trebui să alegi mai multe licee. Spe ca te-am ajutat