| anonim_4396 a întrebat:

Dacă fac Politehnica (faculatea Științe Aplicate) și urmez pe modulul psiho-pedagogic pentru a deveni profesor, ce profesor pot deveni?
Cineva care știe...
Fundă.

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Poti preda materiile pe care le faci in facultate, cum ar fi mate, fizica, chimie si mai multe care se bazeaza pe astea.
Eu stiu ca daca termini politehnica poti fi profesor doar la scoala generala si licee tehnologice. Dar ai ce sa predai la astfel de licee pentru ca ei au multe module si materii de profil care se bazeaza pe mate, fizica etc.

| Nikezor a răspuns:

Well, in primul rand depinde de ce specializare alegi sa faci... politehnica are o gama destul de variata de specializari...
Politehnica se face pentru a deveni inginer in mare parte, modulul pedagogic este cam inutil, te face sa mergi la ore tarzii la facultate si o sa faci doar in primii 2 ani din cate stiu. mie personal mi se pare inutil sa faci politehnica pentru a deveni profesor... ai suficiente locuri de munca dupa facultate si fara modulul pedagogic... Probabil poti deveni profesor universitar. dar cred ca trebuie mult mai mult decat psihopedagogia din poli. Sper ca am fost de ajutor ^_^

| lisenka a răspuns:

Profesoara mea de tehnologie din gimnaziu făcuse politehnica, doar că secția de transporturi. Mă gândesc că te poți face profesor de tehnologie la 5-8 sau prin liceele tehnice. Eventual ramai in facultate.