| OnIonut a întrebat:

Daca imi vine intrebare de genul "Explica rolul cratimei in structura : se-nalta, cu-o (carte) " cum sa explic?

Răspuns Câştigător
| JustMe17 a răspuns:

Destul de simplubig grin
Cratima in structura: "Se-nalta, cu-o (carte)" are rolul de a ajuta la rostirea a doua parti de vorbire diferite intr-un ritm rapid.Din punct de vedere stilistic pastreaza ritmul si masura versului.

Varianta asta merge cam la orice explicatie cu folosirea cratimei.

8 răspunsuri:
| Gabiii97 a răspuns:

In structura "se-nalta" cratima tine locul vocalei i si are rolu de arosti impreuna doua cuvinte, Iar in cea de-a doua structura "cu-o (carte) cratima este pusa deoarece se rostesc impreuna doua cuvinte. Fundita big grin Cratima se mai poate pune sipentru muzicalitate pup

| Cineva_5088 a răspuns:

Cratima marcheaza lipsa unui sunet si rostirea a doua cuvinte intr-o singura silaba.

| cookiegirl14 a răspuns:

Se-nalta : elidarea voc.,, i''; rostirea intr-o silaba; rostirea intr-un tempo rapid
cu-o carte:rostirea intr-o silaba; formarea diftongului,, uo''; rostirea intr-un tempo rapid

FUNDA :O3?

| ๓itนpitน a răspuns:

Tine locul unei litere,folosita pentru a mentine rima(poezie), pronuntares intr-o singura silaba, mentinerea numarului de silabe dintr-un vers

| Liliana_Mariana_1998 a răspuns:

Prezintă roul cratime in structura s-o spui.

| Zaza_Salah_1975 a răspuns:

Cratima semn de ortografie a fost folosit in sintagma data pentru elidarea vocalei "â/î" si pentru rostirea a doua părți de vorbire diferite într-una singură!

| Swaileh_Rami_1990 a răspuns:

Nu

| secretfrm a răspuns:

Cratima maercheaza lipsa pronumelui,, ea '' in prima