| pauladrian_2984 a întrebat:

Cum explic rolul cratimei in structura : de-odinioara
?

7 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Buna!
Cred ca rolul cratimei este sa patreze muzicalitatea cuvantului si sa evite hiatul happy.

| Raiden a răspuns:

Depinde, daca e in poezie. Poti zice ca in structura "de-odinioara" cratima are rolul de a pastra ritmul si masura in poezie adica muzicalitate versurilor.

| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Cei care au zis ca evita hiatul inseamna ca habar nu au ce e ala un hiat. Nu evita nici un hiat dar este folosita din motive prozodice, pentu a face cuvantul sa sune melodios.

| IngerAlb a răspuns:

Are rolul de a:
-evita hiatul;
-pastra elementele prozodice;
-rostirea in aceeasi silaba;

| DuDItzu98 a răspuns:

Fluidizeaza vorbirea
uneste 2 parti de vorbire diferite
formeaza diftong

| AaR1337 a răspuns:

"-" cratima,semn de ortografie, ajuta la rostirea unui tempo rapid, reduce numarul de silabe, leaga doua parti de vorbire diferite(o prepozitie simpla de un adverb de timp) si evita hiatul, iar daca este intr-o poezie mai are rolul si de a pastra masura si ritmul.

| Sandra200 a răspuns:

- Pt. pastrare rimei si a ritmului [ daca e poezie]
-Pt. evitarea hiatului
-Pt. pronuntarea a 2 cuvinte intr-o silaba