| ralucutssa a întrebat:

Daca la exercitiul 2. cu virgula am scris, indica o pauza scurta in vorbire. imi puncteaza ceva?:-s

12 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Trebuia sa scrii ca virgula e pusa in fata unui substantiv in vocativ. Asta era ideea, nu pauza in vorbire. Asta cu pauza merge la clasa a II-a, nu la Evaluarea Nationala.

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Poate două puncte, dar nimic mai mult.

| Insomnii a răspuns:

Nu cred ...

| Fallen4Angels a răspuns:

S ar pute sa ti dea ceva depinde de decizia profului big grin

| MariusMarius96 a răspuns:

Si eu am scris la fel sper sa ne noteze dar oricum nu ne da punctajul maximwinking

| raluk200 a răspuns:

Nu prea cred sad

| Ella_1621 a răspuns:

Nu cred pentru ca era vorba de cazul vocativ faptul ca virgula desparte structura in vocativ de restul propbig grin

| IuliaMaria1996 a răspuns:

Nu cred...corect era ca virugla izoleaza o structura in vocativbig grin...

| ralucutssa explică:

Multumeschappy!

| ralucutssa explică:

Da ...numa ca eu vineri am intrebat-o pe profa.de virgula, si celalalte semne de punctuatie si la punct mi-a zis de pauza scurta si ca desparte o propozitie principala de una secundara, si in contectu,,-buna ziua,..." nu despartea o pp. de una p.s si am scris aia cu pauza.

| vlad_3555 a răspuns:

E bine asa!

| chrysu_3321 a răspuns:

Nu