| AnisiaElena a întrebat:

La evaluarea nationala romana, la subiectul I, exercitiul 2 mi se puncteaza daca am scris "Virgula este un semn de punctuatie si desparte o enumeratie de restul propozitiei."?

5 răspunsuri:
| Diiaanna a răspuns:

Nu stiu daca o sa puncteze..raspunsul era acela ca marcheaza grafic o enumeratie, iar ceea ce ai spus tu nu este foarte corect.s`ar putea sa primesti un punct sau 2 din cele 6, depinde de evaluator.

| Sadop a răspuns:

În acea propoziţie unul dintre rolurile virgulei era să marcheze o enumeraţie, deci cred că iţi va puncta, chiar dacă ai formulat altfel.
Baftă!

| alabalaportocalaaaaaa a răspuns:

Era '' marcheaza separarea unor elemente ale enumaratiei '' dar cred ca tot iti da ceva

| MentoMentocescu a răspuns:

Iti puncteaza in jur de 4 puncte din 6 big grin

| ArilAll4Tech a răspuns:

Toata propozitia pe care a dat-o era enumeratie, deci in aceea structura nu o desparte de nimicsad Dar pentru ca ai zis si ceva despre enumeratie o sa-ti dea jumatate de punctbig grin