| Moldoveanu15 a întrebat:

Daca la un examen am fost absent deci restanta si nu m-am prezentat nici in sesiunea de restate, se poate trece anul universitar? Respectiv, pot sa trec in anul urmatorul cu restante?

4 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Vei trece anul, si in urmatorul an, in acelasi semestru, vei reface materia sau doar modulul de materie la care ai picat [cursul sau seminarul, in functie de preferintele profesorului].
Si poti sa ai restante/ sa refaci materiile cam in limita minimului de credite admis de facultate. Fiecare facultate stabileste un numar minim de credite necesare promovarii anului, altfel esti exmatriculat(a) la sfarsitul anului. Unele facultati impun o limita de 30, altele de 50, deci verifica regulamentele interne.
Daca vorbim de credite, automat vorbim de sistem bologna, la ciclul de licenta intr-un an poti strange maximum 60 de credite, deci 30 pe semestru, nu stiu de unde vine exemplul dat de alexandrztefan.

| Sn4k3 a răspuns:

Se poate, daca ai destule credite.

| Crackman a răspuns:

Daca ai numarul de credite necesar, da

| alexandrztefan a răspuns:

Da, se poate. Poți și cu mai multe dacă ai numărul de credite ca să treci anul.

Fiecare facultate stabileste un număr de credite de atins pentru ca studenții sa treacă anul.

De ex, dacă numărul de credite obligatoriu este 50 și tu ai 65, ai trecut.

Explicație suplimentara dacă nu știi ce sunt creditele. Le găsești notate în carnet. Dacă de ex o materie e cotata cu 4 credite și tu ai luat 8 la materie vin 32 de credite(8×4).