| tabla1223 a întrebat:

Daca m-am lasat de scoala in clasa a 7 a si vreau sa ma inscriu la liceu privat imi trebuie diploma de 8 clase?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, pentru a intra la liceu trebuie sa fi absolvit 8 clase si sa sustii evaluarea nationala.
Poti absolvi cl. a VIII-a si sa sustii examenul inscriindu-te in programul "A doua sansa".

| Violleta2022 a răspuns:

Da, iti trebuie diploma ca ai terminat toate cele 8 clase, ca sa te poti inscrie la liceu.
Cum ai terminat mai demult, nu te poti intoarce in sistemul scolar normal, dar poti merge la o clasa speciala, cu un program special, numit "a doua sansa".

Ca sa poti sa te inscrie la acest program, trebuie sa mergi la Inspectraul Scolar din judetul tau pentru a vedea ce scoala are aceste clase din programul "A doua sansa".

https://www.edu.ro/a_doua_sansa

https://www.portalinvatamant.ro/......10851.html

| dullcat a răspuns:

Trebuie sa ai terminate toate clasele de invatamant gimnazial si sa dai evaluarea nationala, fiindca alta repartizare pentru licee nu exista.Succes.

| Lukasssz a răspuns:

În general, în majoritatea liceelor private, vei avea nevoie de o diplomă de absolvire a clasei a 8-a sau echivalentul acesteia pentru a te putea înscrie. Aceasta este o cerință standard pentru admiterea în învățământul secundar superior.
Dacă nu ai absolvit clasa a 8-a și nu deții o diplomă corespunzătoare, ar trebui să contactezi liceul privat la care intenționezi să te înscrii și să discuți cu departamentul de admitere sau cu consilierii educaționali pentru a clarifica cerințele specifice ale școlii. În unele cazuri, liceele private ar putea avea proceduri speciale pentru acceptarea elevilor care nu au absolvit clasa a 8-a sau care nu dețin diploma corespunzătoare.
În plus, unele licee private ar putea oferi programe alternative de învățământ sau cursuri de pregătire pentru cei care doresc să-și completeze educația și să obțină calificările necesare pentru a se înscrie la liceu. Este posibil să te poți înscrie la astfel de programe pentru a-ți completa educația și pentru a-ți îndeplini obiectivele de învățământ.
În concluzie, pentru a te înscrie la un liceu privat fără a avea o diplomă de absolvire a clasei a 8-a, ar trebui să discuți cu liceul respectiv și să afli dacă există opțiuni sau proceduri speciale disponibile în cazul tău.

Răspuns utilizator avertizat