| Andi2003 a întrebat:

Daca merg la profil filologie mai pot sa fac facultatea de medicina?

Răspuns Câştigător
| Krisha a răspuns:

Da, poti. Dar gandeste-te la posibilitatea ca regula asta se poate schimba. Sfatul meu este sa dai pe profil de stiinte ale naturii deoarece o sa te ajute. Tin sa mentionez ca la facultatea de medicina dai examen de admitere grila din chimie si biologie ( anatomia si fiziologia omului ). Daca acum intri la liceu iti zic din proprie experienta ca e posibil sa iti schimbi mentalitatea si sa dai la alta facultate. Eu pe clasa a 9-a spuneam ca dau la facultatea de farmacie si acum o sa dau admitere la inginerie. Multa bafta!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, poţi candida la Admiterea de la Medicină indiferent de liceul/specializarea pe care o urmezi!

Toate cele bune.

| miTzuliK93 a răspuns:

Aparent da, practic nu. Medicina va insemna mult timp acordat facultatii. Multa toceala. Iar filologia nu te va pregati pentru asa ceva din liceu. La filo e "viata", dupa cum ar spune unii, iar asta va insemna un dezavantaj cand vei termina.

| Blamely a răspuns:

Da, bine înțeles că poți, nu contează de la ce profil vi cât timp știi materiile necesare ca să iei admiterea (La medicină chimie și biologie )