| Sports a întrebat:

Daca o sa am ceva de genul asta la examen:
În fraza: […] trecutul abia asteapta sa încurajeze un prezent posibil pentru locuitorii isi turistii sai., propozitia subordonata este:

a. atributiva;

b. completiva directa;

c.circumstanNiala de cauza.

Eu asi spune ca este ATRIBUTIVA...nu?

Răspuns Câştigător
| stefii58 a răspuns:

Este completiva directa. 'Ce asteapta?'

5 răspunsuri:
| beautifulkiss a răspuns:

Este o completiva directa deoarece pui intrebarea "ce asteapta?" sa incurajeze un prezent posibil...
Numai bine.

| Dazzzie a răspuns:

Se pune intrebarea " ce abia asteapta sa incurajeze trecutul? " la care raspunde completiva directa!

| miss0riginality a răspuns:

Atributiva nu cred ca e ..pentru ca acest fel subordonata raspunde la intrebarea ce fel de? si are termen regent de obicei un substantiv...in acest caz eu cred ca e completiva directa da nu sunt sigura 100%

| miss0riginality a răspuns:

Sau o fi atributiva...

| idnedelcu a răspuns:

E o frază cu două propoziţii:
P1 : "Trecutul abia aşteaptă...";
P2 : "...să încurajeze un prezent posibil pentru locuitorii şi turiştii săi."
P1 - propoziţie principală;
P2 - propoziţie subordonată completivă directă (are ca termen regent verbul personal "aşteaptă" din P1 şi răspunde la întrebarea CE?)