| crampes a întrebat:

Daca renunț la scoala sau sunt exmatriculat cu drept de reînscrierea mă bot reînscrie la alta școala dar tot în clasa a 11-a. În cazul meu? Sau renunț acum și la anul mă pot înscrie la seral? Vreau un răspuns foarte clar.

5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poți repeta cls. a XI-a în aceeaşi unitate de învăţământ, ori în alt liceu, cu profil asemănător, dacă conducerea de la liceul respectiv îți acceptă transferul.
În clasa a XI-a nu mai poate fi vorba de abandon școlar, fiindcă învățământul e obligatoriu, doar până în clasa a X-a.
Voi întreba mâine la secretariatul liceului 'meu', și revin cu un răspuns.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

La anul, vei repeta cls a XI-a, dar te poți înscrie și la seral, fiindcă ai un program mult mai lejer. Cursurile la seral durează 3 ani.

| Donsavas a răspuns:

Cu ce medie ai terminat clasa a 10-a? de ce ai fost exmatriculat? vorbeste cu cei de la scoala la care doresti sa te reinscrii si spune-le ce ai de cand sa faci pentru a te asigura ca te primesc si ca poti termina. Nu te baza pe ceea ce crezi tu. Socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ. Spor la invatat pentru bac! Apuca-te de acum si nu lasa pe maine ce poti face azi, pierzi daca in prezent nu faci ceva pentru viitorul tau!

| Kogaion a răspuns:

Incearca sa te transferi la alt liceu pana sa te exmatriculeze si acolo iti rezolvi problemele pe care le ai, daca ai fost exmatriculat greu vei fii primit la alta scoala, mai bine faci cumva si faci abandon decat sa fii exmatriculat.

| florinflorescu a răspuns:

Daca esti a11a la anul te intorci tot in a11a. da te poti inscrie si la seral. dar iti sugerez sa scoti o scurire medicala, ca ai patit ceva grav, ca sa nu pierzi anul, mai sunt doar 3 luni. succes