| AlexDorinel a întrebat:

Daca s-ar baga educatie sexuala in scoli ar creste nasterile sau ar scadea?

24 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In mod normal ar trebui sa scada, caci ghiaurii ar intelege ceva din explicatii nu?

| anonimg a răspuns:

Nici una, nici alta. Copii știu mai multe lucruri decât adulții.

Religia în școli a scos mai multe înjurături și blesteme din gurile copiilor decât înainte de aceasta.
Educația sexuală în școli predată de guvern, va încuraja și va mări sexualitatea în rândurile minorilor în toate formele ei: mast*rbare, hărțuire sexuală -cu persoane de sex opus cât și de același sex-, viol, etc.

| gabicoo a răspuns:

În Occident au scăzut cazurile de sarcini nedorite, la minore, după introducerea educației sexuale! La noi în spațiul mioritic sunt 80% șanse să crească!

| Zuzu1991 a răspuns:

Educatia sexuala e cu skepsis
daca nu se face, atunci cine ajunge sa faca sex s-ar putea sa produca nasteri pentru ca nu stie ce si de ce
daca se face, atunci avem o problema, toti puradeii vor considera ca li se spune sa faca sex, si deci o vor cauta cu limba scoasa, si cum putini sunt care cand li se face educatie pe o ureche intra si pe alta iese, iar, nasteri

din cauza asta autoritatile isi permit sa nu faca educatie sexuala si nimeni nu urla cu adevarat, si sunt "experimente" din astea in draci, de gen fac o tona de educatie sexuala, li se ofera si prezervative gratis si tot sunt gravide in draci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că ar scade...sau cel puțin așa ar trebui.
E tragic și rușinos locul pe care ne aflăm în Europa și chiar în lume la avorturi și mame minore... Poate dacă s-ar pune accent pe folosirea contracepției, în special a celei de barieră, nu am rămâne în acestă situație.
Personal, nu sunt adepta contracepției, asta e credința mea. Și ideal ar fi ca adolescenților și tinerilor să li se insufle dragostea de adevăr, respectul pentru ceea ce înseamnă familia.
De ce să nu iubești un om drag, cu care să împarți o viață și cu care să devii una? Când se întâmplă asta, nici nu te mai gândești la cum ai putea evita o sarcină, pentru că orice copil ar înseamna rodul iubirii voastre, care crește tot mai mult, odată cu el. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intenția este să scadă nașterile în rândul minorelor. Cât despre nașterile la vârste potrivite, sunt bine-venite, cât timp copilul este ingrijit corespunzător.

| Mopmop a răspuns:

Ar scade. Insa ar scadea si violurile intre minori. Educatia sexuala ar fi de dorit impreuna sa fie cu igiena corporala. Impreuna cu o consilirte psihologica asupra a ceea ce inseamna o relatie, respect, consimtamant etc. Nu ai sa vezi asa ceva niciodata in Romania!
Inca nu a raspuns aici un "taliban crestin"...

Răspuns utilizator avertizat
| Mopmop a răspuns (pentru Harfagre):

Ai fi uimit ce sex se facea acum 50 ani asa cum spui tu... Curiozitatea la copii e absolut normala. Adu-ti te rog aminte daca vrei si poti de copilaria ta. Ce intrebari aveai tu atunci? Stiu sigur ca in mare masura aproximativ la fel cu adolescentii de azi...

Răspuns utilizator avertizat
| LoveSleep a răspuns (pentru Harfagre):

Vad ca tot vorbesti de UK. Ma bucur mult ca ai plecat.
Ce ti-a ramas de facut e sa mai iei inca 3 milioane din astia ca tine pe care i-ai lasat in Romania, ca poate in cativa ani ne dezvoltam si noi mai mult fara voi, decat am facut-o in 30 de ani cu voi.

Si daca tot o sa fiti atat de multi acolo, adunati-va iq-ul si daca aveti noroc, poate treceti de 190 si intrati prin cartea recordurilor.

Răspuns utilizator avertizat
| LoveSleep a răspuns (pentru Harfagre):

Cred ca ar trebui să-ți faci un control. Ai niște probleme cu neomarxismul asta.

Răspuns utilizator avertizat
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

In randul minorilor presupun... Depinde. Teoretic ar trebui sa scada, dar practic cu sau fara ora nu cred ca vor fi atat de interesati si chiar vor pune in practica ce li se spune despre protectie etc. Pe unii poate ii ajuta, dar nu cred ca va fi o schimbare radicala asa, peste noapte.

| OpreaSS a răspuns:

Educatia sexuala nu este despre sex. Socant, nu? happy Este despre a aduce la cunostinta tinerilor bolile cu transmitere sexuala si efectele dezastruoase asupra sanatatii acestora, este despre constientizarea modificarilor fizice si psihice prin care trec adolescentii in aceasta perioada - este normala si nu trebuie tratata ca o "rusine", este despre comunicarea deschisa si onesta cu parintii, despre ce este menstruatia si cum trebuie sa ai grija de tine si multe altele ce nu sunt despre sex. Din pacate, o adolescenta trebuie sa stie ca are intotdeauna de ales, sa zica da sau nu, si ca decizia ii apartine in totalitate, cand vine vorba de lucruri ce tin de intimitatea ei. Este despre a crea awareness in randul adolescentilor, pentru a pasi in viata de adult responsabil si sanatos si, fireste, a urma o cariera care sa-i dezvolte adevaratul potential intelectual. Si, daca tinerii at fi constienti de riscuri atat cele care implica sanatatea, cat si cele legate de viitorul lor, cred ca fiecare ar alege smart si un pic "egoist". happy

Răspuns utilizator avertizat
| Iulita10 a răspuns:

Logic ar trebui sa scadă, dar cred ca s-ar mari!