| irina202333 a întrebat:

Daca studiez ucraineana la facultate, am ce face dupa?

5 răspunsuri:
| Prezidentul a răspuns:

Da, mergi in Ukraina ca profesor de limba romana. laughing
Serios, incearca sa alegi o limba romanica, germanica.
Limbile slave sunt ale trecutului!

| irina202333 explică (pentru Prezidentul):

Nu e neaparat pe alese cu media 9.26 la bac. E la ce am intrat deocamdata.

| Prezidentul a răspuns (pentru irina202333):

Inteleg, dar daca ai sansa sa inveti rusa in loc de ucraineana este ok.
Dintre cele slave, rusa este cea mai buna / cautata si in Romania.

| schmoll a răspuns (pentru Prezidentul):

Teoretic nu cred ca poate preda in Ucraina limba romana ca nu are studii de licenta in limba romana, nu are relevanta faptul ca este nativa, nu sunt chiar asa moarte limbile slave si eu studiez o limba slava in combinatie cu una romanica..si am prieteni care au absolvit si au loc de munca in domeniu, depinde foarte mult si de zona

| schmoll a răspuns:

Nu te demoraliza,la mine in Timis se cauta profesori de ucraineana. sunt si sate ucrainieni si poate ai si sansa sa mergi in Ucraina,daca nu o stii deloc este mai dificil, ca e posibil sa ai in grupa nativi, trebuie sa tragi tare singurahappydar este ok, nu te demoraliza, fiecare are un drum al sau si daca iti place o sa fie ok