| sagetator a întrebat:

Daca sunt integralist, dar nu cu o medie tocmai mare, am sanse sa raman la buget?
Restantierii mai primesc creditele dupa sesiunea de restante?
Care e avantajul meu, ca am promovat tot, fata de cei care nu sunt integralisti?
De exemplu: sunt integralist, cu o medie putin peste 7. daca cineva cu o medie de 8, dar cu o restanta, ia o nota de 8 la acea restanta, ma devanseaza? i se mai acorda creditele? se tine cont de faptul ca sunt integralist?

5 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Poti merge la marire! se pastreaza nota mai mare!

| sagetator explică:

Si daca vreau sa merg la marire de nota, se poate? Trebuie sa fac cerere? Daca in marire iau o nota mai mica decat cea initiala ce se intampla?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sagetator):

Da, trebuie sa faci cerere. Se pastreaza nota mai mica, din pacate. Oficial asa stiu. Depinde si de profesor! Insa rareori se intampla ca la marire sa iei nota mai mica. Doar de ce te duci la marire? Se presupune ca ai invatat de 10, nu? Doar nu te duci sa maresti din 5, sa-l faci 6. Nu te ajuta la nimic. Eventual te duci sa transformi un 5 intr-un 8 macar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sagetator):

Adica ultima nota, mai exact, cea din toamna, daca n-am fost prea clar. Indiferent daca e mai mare sau mai mica. Insa, in 99% din cazuri e mai mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Da.
2. Da.
3.
-Ca n-ai bani de dat pentru refacere de discipline nepromovate nici in sesiunea de restante.
- Sanse considerabil mai mari pentru a prinde camin la facultate.

Creditele ti se acorda oricum, chiar si dupa sesiunea de toamna. Daca ai picat chiar si in toamna o materie care are nu stiu cate credite atunci nu ti se mai acorda doar acele credite si esti nevoit sa promovezi disciplina in anii urmatori altfel nu termini facultatea.