| milckey16 a întrebat:

Daca voi lua un 6 la mate? imi vine mereu sa plang si mama cum a fost profesoara de chimie va fi dezamagita dar daca ma mai gandesc la test stiam sa fac problemele dar nu stiu m-am panicat si nu stiu ce s-a intamplat. ce sa fac sa nu ma mai simt prost si sa nu mai plang pentru ca sunt abia a 5-a si daca acum sunt asa dar mai in coloo ...help me!

Răspuns Câştigător
| cocosnucifera a răspuns:

Sa-ti spun ce mi s-a intamplat mie acum o saptamana. Sunt clasa a 8-a. Am dat test la geometrie. Stiam totul perfect. Linistita m-am apucat de test. Trebuia sa aflu o latura a unei piramide (dupa o formula). Si am gresit. Am scris ca radicat din 39 la patrat de 39x 39 care in realitale e 39. Si asa nu puteam sa continui problema. Gandeste-te ce numere uriase mi-au dat. Nu m-as fi inchipuit niciodata ca am sa gresesc asa ceva, pentru ca eu fac pregatire intensa la mate. Nu am observat ca am gresit, m-am speriat ca nu-mi iese si nu am facut nimic, astfel am luat nota 3. Dar cum am scapat de la asa o umilinta? M-am dus frumos la profesoara si i-am spus exact ce am gresit cu lacrimi in ochi. M-a inteles si a plecat. A doua zi ne-a anuntat ca nu ne va trece notele in catalog. Saptamana viitoare urmeaza sa dam alt test.
Ce poti tu sa faci?
Poti (tu sau clasa) sa o rugati sa va dea niste exercitii in plus pentru marirea notei. Incearca sa raspunzi cat de mult poti la ora, ca sa ii arati ca sti.
Ai luat si tu oadata o nota proasta, si ce? O se iei altele mai bune si o sa se repare. Pe viitor ai grija sa nu mai faci asa. big grin
PS:din pacate media conteaza ( in clasa a sasea nu am invatat si acum risc sa nu intru la ce liceu vreau)

Mesaj scris cu drag de Ioana

6 răspunsuri:
| crystiboss2121 a răspuns:

Nu iti fa griji spune-i nota fara frica dar promite-i ca o sa iee o nota mai mare

| cinevaaaaa a răspuns:

Eu am luat un 6 la istoriebig grine acum am promis parintilor ca voi invata mai mult.am pus mana pe carte si acum am numai de zece si un noua(si un 8 la romana ca nu-mi place).

| X a răspuns:

Problema ta nu e cartea ci faptul ca mama ta a fost profesoara de chimie.Cand ai o lucrare ceva te gandesti dinainte "daca nu fac o dezamagesc pe mama" si intri in panica asa am patit si eu dar la mine nu puteam sa invat deloc biologie numai cand ma gandeam la ea imi venea rau ca si maicamea a fost profesoara de biologie.Iti pot sugera doar sa nu mai pui atata suflet in materie, la mine s-a rezolvat dupa ce am discutat cu ea si i-am explicat ca nu pot invata tocmai din cauza ei ca ma bruscheaza!

| Loving a răspuns:

Pana la urma este doar o nota poate ai avut o zi mai proasta ce ramane in cap conteaza. Nu e o tragedie nu ti s-a intamplat nimic este o nota pe care va trebui s-o repari cu note mai mari.

| BacaCostin a răspuns:

Eu iau mereu note mici laughing)))))))))))) si nu mai plang laughing)
Prea multa carte stricawinking xD

| Andreea_6545 a răspuns:

Nu trebuie sa plangi pentru o nota proasta. Pana si diriginta mea spune "notele nu sunt cel mai important lucru din viata ta" gandeste-te ca iti vei indrepta nota daca inveti putin mai mult. Ai lucruri mai importante in viata de facut; xwinking