| SchiZz20CMrecords a întrebat:

Buna la toata lumea.
Am o problema destul de ciudata..si sunt extrem de dezamagita de mine.

Am un blocaj emotional defiecare data cand incerc sa cant in fata cuiva.
Nu inteleg de ce, deoarece vorbesc absolut normal cu lumea rad glumesc dar cand vine vorba sa cant automat simt ca ceva dinauntru meu nu imi da voie sa fac pasu.
Ma simt uneori prost deoarece detin un caiet plin de versuri extraordinare scrise doar de mine.
Cand sunt singura cant de nu ma mai opresc totul iasa atat de perfect, Dar cand simt ca e cineva in preajma mea simt ca ma blochez.

In urma cu cateva luni s-a intamplat ca mama mea a venit mai repede de la servici, intrase in casa iar eu nu o auzisem din cauza castilor.In acel timp cantam o piesa,nu a intrat in camera tocmai sa nu o vad, A stat la usa si a asteptat pana am terminat de cantat.
Apoi am auzit-o ca isi trage nasu si isi stergea lacrimile de la ochii si cand am intrebat-o `Oh nu,sper ca n-ai auzit nimic`
face ea,ba da am auzit absolut totul si de aia plang ca nu stiam ca ai un talent atat de ascuns, Nu stiam ca felul tau de a spune ce simti se afla in versuri.
Urasc ca ma auzit deoarece simt ca o voi dezamagi ca nu stiu cum sa depasesc aceasta problema.
Muzica care o cant poate e putin grea pentru o fata,deoarece e rap,plang,rad,visez,sper,cred, TRAIESC pe aceasta muzica.
Tatal meu a fost raper in tineretea lui a avut trupa, a cantat, inca de mica nu-mi punea cantece de leagan pe care sa adorm, imi punea Eminem si 2pac. Vrea sa fac la fel ca el, vreau aceelas lucru din tot sufletul meu deoarece l-as simti mai aproape de mine atunci cand mi dor de el dar nu stiu de unde vine acest blocaj emotional.

Mentionez ca in general nu sunt deloc emotiva, rusinoasa etc.
Ce sa fac? exista vreo rezolvare?
Funda!

12 răspunsuri:
| ovidius a răspuns:

Oricât ar părea de ciudat... soluţia este să CÂNŢI (no matter what).

| Alexandru98 a răspuns:

Eu am luat 3 la muzica din cauza asta
da apoi a facut 9 din 3 ca mi-a venit curajul
iti dau un sfat
Fa ceea ce-ti place, oamenii te vor judeca, dar tu nu ai nimic de pierdut

| punkbuster9988 a răspuns:

Decat sa canti pentru o persoana e mai usor sa canti impotriva ei.Incearca sa participi intr un rapp battle si dupa aceea vei avea mai multa incredere in tine(ador rappul dar din pacate nu sunt niciodata singur ca sa pot canta).

Răspuns utilizator avertizat
| cocolate a răspuns:

Mda ..stiu sentimentul,cand sunt singura nu ma pot opri din cantat,dar imediat ce apare cineva in fata mea, pur si simplu ma blochez, in fine trebuia sa cant in fata scolii cateva versuri, si ce crezi toti au ras de mine finca m-am panicat putin si a sunat ca o pisica calcat ape coada, nu da ascultare celorlalti, fa ce-ti place fara frica sau ar trebui sa-ti descoperi talentul in fata tuturor lasandu-i cu gura deschisa, crede-ma -.^. bafta cu asta!

| Evonne a răspuns:

Same here :*. Eu si alte 2 fete ne-am facut o trupa chiar ne gandim sa facem un cover si sa il postam pe YouTube, ei bine, nu cant in fata nimanui. Desi prietenii stiu de mine ca am voce, pot canta doar in fata lor separat dar in fata a mai multor oameni nu, imi e frica sa nu dau gres... cred...Asa ca incearca sa canti in fata unui prieten apoi in fata la 2, colegi de clasa, orice. Pana te obisnuiesti.

| Pain15 a răspuns:

Un astfel de blocaj i se intampla oricarei persoane in momentul in care isi face griji ca un lucru(in cazul tau cantatul ) expus in fata cuiva ar putea sa iasa complet gresit.Incearca sa ai mai multa incredere in tine si fii optimista. Singura rezolvare este sa fii optimista.happy

| dongseng a răspuns:

Nu o vei dezamagii pe mama ta pentru ca ea va fi alaturi de tine in orice situatie si indiferent de alegerile teale ea te va sprijini. In legatura cu frica de a canta in fata cuiva poti incepe de exemplu sa canti in fata oglinzii sau sa te inregistrezi si sa pui inregistrarea pe facebook. Atunci cand vei sti ca lumea te apreciaza pentru ceea ce faci frica va disparea treptat.

| Mihai0301 a răspuns:

Uita-te la filmul cu Eminem intitulat 8 mile, caracterul principal esti tu, aceiasi problema, poate dupa ce vei vedea filmul vei reusi sa canti! Bafta!

| Ioana_Ghilimei_1995 a răspuns:

Stiu cum este si eu patesc la fel. Trebuie sa ai curaj. Daca tie iti place ce auzi atunci cand,canti, daca te simti bine cand faci asta ar trebui sa o faci. Incearca prima data sa te incurajezi singura,sa-ti spui ca nu e mare lucru sa canti, altii cum pot, dupa alege sa canti in fata unui public mic si apropiat,cum ar fi prietenii cei mai buni, fratii, verisori, parinti. Incetul cu incetul vei ajunge sa canti, pana atunci mai exerseaza singura.In orice caz mergi la un psiholog, el te va ajuta!

| Chelaru_Catalin_1990 a răspuns:

Cristiii... ba Cristi!

| Andreea_Elena_Hrib_1987 a răspuns:

Daca tu crezi ca muzica te defineste iti spun ca asa a fost si la mine cu dansul.Incearca sa iti infrangi aceasta teama astfel ea te v-a cuprinde si de odata nu o sa mai poti sa mai canti. Uite i-ao incetul cu incetul si mai intai prezintai mamei tale apoi incearca unui prieten daca ei te vor sustine inseamna ca poti. Si sfatul meu : NU RENUNTA NICIODATA LA CE IUBESTI S FACI!