| anonim_4396 a întrebat:

Dacă vrei sa iti iei un apartament și faci împrumut/credit în banca prin ipoteca, si pui apartamentul ca ipoteca, si sa zicem ca nu o sa poți plăti o perioada și iti ia banca apartamentul, ti se va restitui suma pe care ai plătit o pana în acel moment? Sau ramai și fără apartament și fără bani? Întreb pentru că ma tot gândesc sa fac un astfel de credit însă vreau sa cer o părere înainte de a merge la banca sa întreb. O părere ar ajuta. Va mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banca va lua numai ce ii mai datorezi. Daca suma obtinuta prin vanzare este mai mare decat ce datorezi, plus dobanzi si cheltuieli de executare, vei primi suma ramasa.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ti se va lua apartamentul, banca il va valorifica, isi va lua banii pe care ii mai datorezi si ce ramane primesti si tu.