| bgud2000 a întrebat:

Salutare, dispun de jumatate din suma de bani pentru achizitia unui apartament si vreau sa il cumpar prin credit singur, prietena mea ar dori sa fie si ea in titlul de proprietate oferindu-mi doar posibilitatea de a ma ajuta prin banca sa faca imprumut sub forma de codebitor.Cum credeti ca ar trebui sa discut problema astfel incat sa ne mutam impreuna si sa fie proprietatea pe numele meu fara sa se supere?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca faci un contract cu banca pentru restul de suma, pentru o locuinta se poate face doar pe numele tau ca tu ai banii. Ea va putea cere un credit doar pentru a doua locuinta. In general, la judecata locuinta se acorda femeii. Deci, fereste-te!

| cristimihailov a răspuns:

Eu as lua-o cu rahaturi masculine arhaice, gen:

- e datoria barbatului sa asigure o casa. Este o chestie de barbatie. Daca tot vrei sa ajuti, hai sa sari la mobila.

- un barbat nu este barbat pana cand nu are casa. Precum vrabioiul. El face casa si invita vrabiuta.

| bgud2000 explică (pentru cristimihailov):

Eu sunt barbatul si ea femeia

| christall a răspuns:

Eu cred ca apartamentul trebuie sa fie pe numele celui cu banii si cel care va plati ratele. Nu inteleg de ce vrea sa fie si ea in contract.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Atat timp cat imobilul este dobandit inainte de a va muta/casatorii ea nu are nici un drept. Daca va despartiti si ea e codebitor o sa ai probleme cu "partajul".

| KenNine a răspuns:

Nu face prostia sa o treci pe contract.Chiar nu stiu de ce ar vrea sa fie trecuta. Daca asa las-o pe ea sa faca creditul pe numele ei si sa plateasca ea si sa fi si tu trecut in acte ca propietar sa vezi daca ii convine.

| bgud2000 explică (pentru KenNine):

Nu e avantajos pentru mine, in situatia in care ne despartim imobilul va trebui vandut si nu doresc acest lucru

| KenNine a răspuns (pentru bgud2000):

Stiu ce spui, inteleg.