| Dei17MI a întrebat:

Dati-mi curiozitati despre melc viermi inelati si moluste dau funda repede

Răspuns Câştigător
| CannbalCorpse a răspuns:

Annelida este o încrengătură de animale viermiforme numite și viermi inelați care trăiesc în mediul marin, dulcicol sau terestru. Denumirea lor provine din latină si anume annellus care înseamnă inel. Viermii inelați sunt cei mai dezvoltați viermi, al căror corp este de formă cilindrică, segmentat în inele.
Reprezentanții aestei încrengături sunt: râma și lipitoarea. Caracteristic organismelor din această încrengătură este faptil că au corpul împărțit în segmente inelare. Aceste segmente inelare care se observă la suprafața corpului lor posedă în interior și pereți transversali. Acest sistem de împărțire a corpului în segmente inelare cu corespondență și în interiorul corpului, poartă numele de metamerie

Moluștele (lat. Mollusca) sunt animale nevertebrate protostomiale. Denumirea de moluște provine din latinescul molluscus, mollis = moale și reprezintă principala caracteristică a corpului acestor organisme
Popular moluștele sunt cunoscute sub denumirea de scoici, melci, sepii, caracatițe. Sunt metazoare celomate protostomiene, cu simetrie bilaterală. În cursul evoluției unele au devenit asimetrice (majoritatea melcilor).

sper ca te.am ajutat

4 răspunsuri:
| manke a răspuns:

Salut, aici gasesti curiozitati funny: http://www.poftim-cultura.ro.

Răspuns utilizator avertizat
| 1Voineoska1 a răspuns:

Molustele sunt animale cu corpul moale protejate uneori de o cochilie calcaroasa.viermii inelati nu se pot adapta in zone fara soare.