| impossible a întrebat:

Dati-mi si mie niste idei mai detaliate despre soare. cele mai bune primesc funda.

Răspuns Câştigător
| adriangabor92 a răspuns:

Soarele este steaua aflată în centrul sistemului nostru solar. Pământul, toate celelalte planete, asteroizii, meteoriții, cometele precum și cantitățile enorme de praf interplanetar orbitează în jurul Soarelui, care totuși, prin mărimea sa, conține mai mult de 99% din masa întregului sistem solar. Energia provenită de la Soare (sub forma luminii, căldurii ș. a.) face posibilă întreaga viață de pe Pământ, de ex. prin fotosinteză, iar prin intermediul căldurii și clima favorabilă.

În cadrul discuțiilor dintre cercetători, Soarele este desemnat uneori și prin numele său latin Sol, sau grecesc Helios. Simbolul său astrologic este un cerc cu un punct în centru: \bigodot Unele popoare din antichitate îl considerau ca fiind o planetă.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Le poti citi aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Soare. Numai bine!