| 95Cosmin a întrebat:

*DAU FUNDA* Recent mi-am luat un monitor HD si am primit doar cablu VGA.Ca sa se vada in HD trebuie neaparat sa imi iau cablu HDMI? Si as vrea sa stiu daca este vreo diferenta intre conexiunea cu cablu VGA si cea cu cablu HDMI.

3 răspunsuri:
| Cirus a răspuns:

Pai este destul de mare, VGA e cam cea mai slaba urmeaza DVI si apoi HDMI insa intrebarea mea este daca ai mufa de intrare HDMI in monitor? Ca in placa video banuiesc ca ai.

| 95Cosmin explică (pentru Cirus):

Da...la monitor am si la placa video dar sunt conectate prin cablu VGA ceea ce inseamna ca nu e in HD?

| ndc a răspuns:

VGA duce semnal video pana peste rezolutia HD (1920x1080). Dar daca ai port HDMI si pe monitor, si pe placa video, du-te si ia un cablu HDMI. E mult mai "de incredere", are rate de reimprospatare mult mai bune, duce si semnal audio, etc.