| SweetFashion a întrebat:

De ce apa nu dizolva nisipul?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nisipul se dizolva in apa dar nu asa usor. Trebuie sa existe anumite conditii si se face in timp foarte lung. Ne fiind un proces vizibil (datorita duratei mari) noi credem ca nu. Intre timp se depune altul si de aia nu stim. Cum poti sa-ti dai seama. Facand o analiza a apei luata dintr-un rau sau lac curat vei gasi si particule foarte fine de nisip, invizibile cu ochiul liber.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba il dezvolta.il cara si-l depune la fund.-ul apei ori la gurile de varsare.dezvolta plaje intinse unde ne bronzalim.cum sa nu-l dezvolte?

| Aimee33 a răspuns (pentru anonim_4396):

A spus "dizolva", nu "dezvolta".batting eyelashes

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aimee33):

Stiu draguta, dar ce i-am spus eu e mai adevarat si mai usor decat daca i-as explica despre substante dispersate in medii de dispersie.

| Costas_Camelia_1976 a răspuns:

Pentru ca nisipul e greu!

| Andrei1000super a răspuns:

Se dizolva happy