| Bombonicileee a întrebat:

De ce țarile nordice (Danemarca, Filada, Suedia, Islanda, Norvrgia) au in comun acea cruce asimetrica pe steag?

1 răspuns:
| alserban25 a răspuns:

Este vorba de crucea scandinava (http://ro.wikipedia.org/wiki/Cruce_scandinav%C4%83) dedicata in cinstea Sfantului Olaf. Imi pare rau, crucea nu este asimetrica. Un copac este asimetric, adica nu se poate gasi o axa de simetrie care sa imparta copacul in doua parti perfect egale (pe o laterala poate avea mai multe frunze decat pe cealalta). Crucea de pe steagurile tarilor pe care le-ai mentionat este situata la 90 de grade. Cea orizontala imparte in doua parti egale fiecare dreptunghi (steag). Deci, axa orizontala Ox este simetrica pentru steag