| Sherlockdima a întrebat:

De ce cind arde lemnul se aude niste pocnituri?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori cand lemnul are noduri se mai aude niste pocnituri sau este foarte vechi (funda?)

| valentingb a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti spun tie pentru ca vede si Sherlock raspunsul asta.Corect este "pocniturile se aud", nu "pocniturile se aude". Faceti acordul intre subiect (pocniturile -plural) si predicat (aud). Suntem la categoria educatie,de asta intervin. Sper ca nu te superi daca raspund si intrebarii, impusc doi iepuri cu un raspuns.
Pocniturile se aud pentru ca lemnul este uscat si fibra se desprinde brusc sub actiunea caldurii, astfel apare zgomot. Da, lemnul uscat este in general lemn vechi. Totusi anumite tipuri de lemn au fibrele mai zgomotoase, cum sunt gimnospermele (brad, molid), care au fibra mai putin densa si astfel se desprinde mai usor, pe cand gimnospermele (fag, plop) au fibra mai densa si fac mai putin zgomot. Stejarul are lemn de esenta tare, adica fibra foarte densa, nu se desprinde, nu se aschiaza in foc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru valentingb):

Da bine auzi eu doar am spus ce cred hai pa asta nu inseamna ca imediat trebuie sa scrii tu ca ori cum am vazut comentariul acesta pe internet nu te crede tu shmecher!

| valentingb a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma dau smecher pentru ca nu-mi sta in fire, am vrut sa te invat ceva folositor. Iti va placea de o fata candva si cand o sa auda dezacordul asta o s-o ...impresionezi.
Cat despre raspuns, nu am de ce sa caut pe net, e la mintea cocosului.