| utilizator69 a întrebat:

De ce cuvantul "hazna" care inainte insemna tezaur acum inseamna ceea ce inseamna?laughing

3 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Petru ca de tezaurul Ramaniei s-a ales "praful" dupe ce l-au luat rusii!(dupa razboi)
Nici acum nu s-a retrocedat intrega cantitate FURATA! Ci doar 3-5% guvernul rus respingand cererea! Deci din tezaur a devenit "rahat" din care trebuie sa faci bici si sa si puste big grin

| Hevnoraak a răspuns:

Așa cum gay însemna în trecut fericit și acum însemnă homosexual.

| mary4048 a răspuns:

Etimologia cuvantului este din limba turca, dar nu si-a schimbat deloc intelesul, ele fiind omonime si-si schimba sensul in functie de accent