| crush19 a întrebat:

De ce este util un text nonliterar?

4 răspunsuri:
| QweRty777 a răspuns:

Este mult mai util decat unul literar (parerea mea), pentru ca iti imbogateste cultura generala! Sper ca te-am ajutat happy

| Bella1love a răspuns:

Este mult mai util decat unul literar (parerea mea), pentru ca iti imbogateste cultura generala! Sper ca te-am ajutat big grin

| Ellyshoor a răspuns:

Textul nonliterar este un text care are drept scop informarea obiectivă a cititorului în legătură cu anumite aspecte ale realităţii într-un limbaj clar şi precis, conţinând adesea termeni ştiinţifici şi tehnici. Iar Textul literar este un text prin care autorul îşi propune să impresioneze şi să emoţioneze cititorii, exprimându-şi propriile gânduri, idei şi sentimente, prin folosirea unui limbaj artistic, puternic marcat de subiectivitate.
Sper ca te-am ajutat! :*

| iustinika a răspuns:

Este util pentru ca te anunta de ceva.De exemplu o reclama sau un afis. Ele te anunta ca "Uite a aparut chestia aia" sau "Uite pe data de cutarica va fi un circ "