| PuffU16 a întrebat:

De ce lizozomii sunt considerati "maturatori" ai celulelor?

Răspuns Câştigător
| คиค a răspuns:

Lizozomii sunt consideraţi "măturătorii" celulei deoarece prin enzimele pe care le eliberează ei dizolvă anumite substanţe şi particule străine care pătrund în celulă, precum şi fragmente deteriorate de celulă şi ţesuturi. Practiv, putem spune că lizozomii sunt "organitele digestive ale celulei".
Un exemplu concret al rolului pe care lizozomii îl au este următorul:
Ştim cu toţii că neuronii sunt printre singurele celule care nu conţin centrozomi, şi prin urmare nu se divid. Dacă neuronii mor, mor şi iarăşi mor, am ajunge ca în cutia craniană să avem numai neuroni "morţi", adică deterioraţi. În acest caz intervin lizozomii din celulele gliale care îi îndepărtează, adică este ca şi cum i-ar "mătura". De acolo şi numele.

1 răspuns:
| soul2soull a răspuns:

Lizozomii au rol in digestia celulara si sunt considerati „maturatori" ai celulelor. Ei depozitează enzimele; şi distrug corpurilor străine sau bătrâne ale celulei.