| iTo a întrebat:

Ce sunt anomalii ale celulelor scaumoase?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

In organism avem mai multe tipuri de invelisuri.Cea mai cunoscuta si usor de inteles este pielea.Fiecare tip de tesut de acoperire este alcatuit dintr-un epiteliu,care la randul lui contine diverse tipuri de celule. Celulele scuamoase se gasesc la nivelul tesuturilor care se descuameaza,asta inseamna epiderm, epiteliu vaginal, partea externa a rectului, cel mai usor pot fi evidentiate cele de la nivelul colului uterin printr-un test Papanicolau(ceea ce cred ca ai facut si tu). Anomalii ale acestor celule recoltate inseamna modificari in structura, in special legate de forma si poate insemna o inflamatie a colului sau un sindrom precanceros.Trebuie sa te duci sa iti citeasca un medic analizele.

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Celulele scuamoase sunt celule care se gasesc la nivelul mucoaselor (captuselii diverselor organe cavitare). Rezultatul la care faci referire spune ca ar fi modificari/anormalitati ale acestor celule (la ce anume se refera ar trebui sa afli din buletin de analize).

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că este vorba de rezultatul unui test PAP ( Test Babeş-Papanicolau )...

Anomalii ale celulelor scuamoase ( NU scaumoase ) sunt nişte modificări ale celulelor care acoperă exteriorul colului uterin :(

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.clinicaeuclid.ro/meniu-oriz-1/noutati-euclid.html

http://www.cdt-babes.ro/articole/rezultate-test-babes-papanicolau.php

Toate cele bune.