| 6g7dfywtf462763123sda4 a întrebat:

De ce nu este Sulina o capitală metropolitană?

De obicei, când un fluviu important se varsă în mare, se găsește un oraș important în apropiere. Exemple includ New York (Hudson), Shanghai (Yangtze), Hamburg (Elba), Marseille (Rhone), San Francisco (Sacramento), etc. De ce Sulina și Constanța nu au fost dezvoltate în orașe metropolitane, având în vedere că sunt locații superbe pentru transport și comerț?

Răspuns Câştigător
| mODIN a răspuns:

Ce ai spus tu e complet adevarat, dar nu si in cazul fluviilor care au delta. Nilul si Amazonul, cele mai mari doua fluvii ale lumii, se varsa in mare prin delta si au, tot asa, doar orasele minuscule la capat.

Pur si simplu, zonele astea mlastinoase, de delta, nu sunt potrivite pentru orase mari.

| MistarGoGu a răspuns (pentru mODIN):

Mai conteaza si dimensiunile unui canal navigabil *( lățimea si adâncimea ) cat este de amenajat pentru navigație ( dragat - adâncit pentru a NU se face depuneri de nisip sau aluviuni care sa impiedice navigatia ). Daca NU este suficient de LAT pentru a permite navigatia in dublu sens navigatia pe el este dificilă doar intr-un singur sens alternativ

6 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Alta intrebare?
Glumesc, nu i cazul ca Sulina sa fie capitala.

| MistarGoGu a răspuns (pentru ioana748):

La Strehaia cred ca se potriveste mai bine capitala... concentrare mai mare de PALATE nici in Dubai nu am vazut... Se tavaleste de ciuda seicul Mohamed din Dubai pe luxu de la Strehaia

| ioana748 a răspuns (pentru MistarGoGu):

Da, cu siguranță Intr unul din palate se poate face si Casa Poporului.
Avem si noi seicii nostri de carton.

| MistarGoGu a răspuns:

După geografia mea de vaporean batran orasele enumerate de tine NU SUNT CAPITALE! Sugerezi sa mutăm capitala de la Bucale la Sulaina *( ca sa citez din Basel Marinel ) sau ce ca nu inteleg?
Constanța este catun,,, satuc e ditamai orasul totusi cat sa il mai extindă? Pe mare? Pe verticala? Sa faca zgarie-nori de 800 m ca la arabeti in Dubai,?
In veci amin Constanta NU va putea concura ca trafic si poziționare cu Rotterdam, Anvers... sau Hamburg e un port in Estul Europei la un lac Rusesc parca asa zicea un " înțelept " de la Kremlin

| 6g7dfywtf462763123sda4 explică:

Mulțumesc pentru răspunsuri. Pe scurt:

- nu este spațiu suficient pentru a fi dezvoltat un oraș mare;
- este deltă, zonă mlaștinoasă;
- cele trei canale nu sunt foarte bune pentru navigație. Sunt prea puțin adânci sau prea sinuoase.