| AvalohAlyn a întrebat:

De ce nu se mai invata astronomie la scoala? Nu considerati ca astronomia ar trebui studiata in scoli fiindca ar fi o materie destul de interesanta, atractiva si fascinanta?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Nu s-a prea invatat astronomie niciodata pe la noi, ci doar asa mici informatii despre sistemul solar si Pamant. Acum nici macar atat nu se mai invata, sau se trece peste aceste informatii foarte repede intr-o singura ora de geografie, de obicei prima din clasa a 5-a sau a 9-a. Lipsa astronomiei din scoli mi se pare extrem de grava, si cea mai mare greseala posibila cand vine vorba de invatamantul romanesc. E imposibil sa intelegi cu adevarat ceva din viata asta daca nu inveti astronomie deloc. De acolo afli raspunsurile la cele mai importante intrebari pe care si le-a pus vreodata omul. Unde ne aflam in timp si spatiu? Cum am ajuns sa existam? De ce existam aici pe planeta asta? Exista viata sau inteligenta si altundeva in univers? E greu sa gasesti niste intrebari mai fascinante decat astea. Dar asta e scoala romaneasca. Se invata multe si de toate, doar ce e cu adevarat important si atractiv nu se invata.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi destul de fain.
Probabil e singurul lucru cu adevărat interesant care are legătură cu fizica.

| Teardrop a răspuns:

Ba da. Mereu îmi doream când eram mică să se studieze. Mă fascina. Şi acum mă fascinează, şi rămâne unul dintre domeniile mele preferate.