| AvalohAlyn a întrebat:

Astronomia ar trebui studiata in scoli si licee..Nu credeti asta? De ce nu se face astronomia in Romania? Consider ca este foarte util si interesant domeniul astronomiei.
Sincer, ati vrea sa studiati astronomia in scoli?

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Este unul dintre hobby-urile mele si este chiar interesant.Deci in loc de desen se poate baga aceasta materie! Eu sunt pro dar acest lucru este destul de greu deoarece ar trebui si o baza materiala destul de scumpa(telescoape, lentile, filtre solare si alte chestii).Dar daca s-ar putea da, repet eu sunt pro!

| anonim_4396 a răspuns (pentru SuNaM):

St*? De la modeST?

| SuNaM a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce?

19 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

De ce ți-ai ales acest nume de utilizator : „SuperFootballManager"?

| RainmakerX a răspuns:

Hey!
Sincer eu unul nu as vrea s-o studiez.
De ce? Pai eu unul consider ca exista deja destule materii inutile in programa, care nu o sa ma ajute niciodata in viata...
Da, astronomia chiar este frumoasa insa nu as vrea sa fie o materie obligatorie, poate una optionala...

Am un orar foarte incarcat si asa, nu mi-as mai permite sa mai fac si alte ore care oricum ar fi doar un hobby, nu m-ar ajuta la nimic.

Astronomia este frumoasa dar nu as vrea sa studiez asa ceva intrucat nu am timpul necesar, pur si simplu...eu am 7 ore in fiecare zi cu exceptia zilelor de vineri. Ce ai vrea sa fac cu aceasta materie?
Sunt frant dupa acele ore, nu as mai avea chef de asa ceva.
Repet, nu am nimic cu astronomia insa nu as vrea sa fie o materie principala, poate doar una optionala...asa da.

Bafta!

| sublime89 a răspuns:

Si mie mi se pare ca e pacat ca in mijlocul erei spatiale si a marilor descoperiri astronomice, la noi nu se face astronomie in scoli, si e o stiinta care lipseste aproape total din peisajul romanesc. Ne concentram mai mult pe astrologie, pentru ca ea ne spune ceea ce vrem sa auzim. Nu mai conteaza ca e un basm. Astronomia e cea mai frumoasa si captivanta materie care ar putea exista in scoli, dar probabil e considerata periculoasa de autoritatile religioase pentru ca deschide mintile prea mult.

| KamaSutra a răspuns:

Mi-ar placea sa o studiez, dar nu m-ar ajuta cu nimic in ceea ce vreau eu sa fac big grin

| SergiuBoss11 a răspuns:

"de ce sa fac astronomie? la ce-mi foloseste in veata?

| Ibrahimovic a răspuns:

E un domeniu interesant pentru unii. Si sportul e un domeniu interesant pentru mine, dar uite ca nu se face in scoli. Ma refer aici la chestii teoretice, care sa-i invete pe elevi tot ceea ce inseamna sport, toate sporturile.
De aceea nu cred ca ar trebui ca astronomia sa se predea in scoli. daca fiecare am vrea ca hobby-ul nostru sa fie obiect de studiu ar trebui inca 3-4 orare pe langa asta. laughing

| Deaad a răspuns:

Personal,mi-ar place. Însă, să fie opțională, cum multe materii nu sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi-ar placea sa fac astronomie.
Plus ca se face o parte si pe la geografie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact ce trebuia, inca o materie inutila care sa nu iti foloseasca la nimic.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Ba da, ar trebui studiata. As plati sa studiez astronomie, dar revenim la sistemul de invatamant din Romania

| CristinaSNC a răspuns:

Mi-ar fi placut sa o studiez, recunosc. E mult mai interesanta fata de alte porcari care se predau.

| Resurrection a răspuns:

Da eu as vrea.

| pet555 a răspuns:

Da. Corect. În plus, nu ar fi singură materie inutilă, în sensul ca nu te ajuta mai departe. Consider ca este o știință frumoasă. Și eu m-am intrebat asta odată.happy

| DirviziuQ a răspuns:

Da, ar trebui sa se faca iar materiile inutile sa fie scoase, iar daca nu sa se faca ca in alte tari: materiile la alegere, fiecare cate vrea, minim 4.

| Astronomy a răspuns:

Astronomia ar trebui studiata in scoli!
Unii fraeri zic ca e inutila fiindca nu stiu cu ce se ocupa.
Eu am 14 ani si iubesc astronomia.

Astronomia e o stiinta importanta fiidca ne invata despre univers.

| AvalohAlyn explică (pentru Astronomy):

Da.Ai mare dreptate.Te sustin!

| Astronomie a răspuns:

Da astronomia ar trebui studiata in scoli!
Astronomia este foarte frumoasa si nu este inutila cum cred unii oameni.
Cei care zic ca e inutila sunt niste fraeri care nici nu stiu pe ce planeta traiesc.