| anonim_4396 a întrebat:

De ce oamenii cu bun sint si educati sunt pe cale de disparitie

Răspuns Câştigător
| anachida a răspuns:

Salut! Alex, stii de ce? Pentru ca acesti oameni cum i-ai caracterizat tu sunt si oameni.sensibili,simtiti,delicati! Dar hai totusi sa fim optimisti, sa nu generalizam. O seara buna, pa pa!

14 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Sunt putini, dar numarul lor va creste pe masura ce Romania va progresa si va oferi joburi care sa oblige la o conduita civilizata.

April
| April a răspuns:

Asemenea oameni exista, numai ca tocmai bunul simt ii face sa nu iasa in fata.Si apoi se stie ca atunci cand vin ploile mari toate gunoaiele se ridica la suprafata. Iar la noi a fost ceva mai mult decat o ploaie, a fost o adevarata furtuna:un regim totalitar inlocuit peste noapte cu unul democratic. Dar se vor linisti apele, vor intra pe fagasul lor si atunci adevaratele valori vor deveni vizibile.

| anad a răspuns:

La vremuri noi, oameni noi!

nony
| nony a răspuns:

S-au inmultit cei fara si nu se mai vad in multime.
Sunt, rari ce-i drept, cand ii gasesti, tine-i binewinking

| Razvan a răspuns:

Pentru ca educatia si bunul-simt sunt valori pe care copilul le vede prima data in casa.Sau ar trebuihee hee
Parintii sunt primii care ne indruma iar daca ei nu isi dau interesul e normal ca rezultul sa fie dezastros.Cand esti mic inca nu ai ratiunea de a alege dintre bine si rau si cineva trebuie sa iti arate cum sta treaba.In timp, aceasta capacitate iti intra in instinct.Aceeasi poveste si cu bunul-simt.Respecta ca sa fii respectat.Educatia implica bunul-simt dar bunul-simt nu implica neaparat si educatiahee hee

| Cσσкiє a răspuns:

Nu mă laud, dar mie toată lumea îmi zice că`s cu bun simţ şi educată, dar am doar 2 prietene ( din 27 de elevi ) pentru că sunt timidă şi sensibilă şi celelalte fete stau în grup straight face Şi mulţi mi-au zis că unii profită de naivitatea mea. În ziua de azi nu prea mai găseşti oameni de calitate, pe messenger mi-a atras atenţia un băiat, în rest mă consideră fraieră toţi colegii. Am crezut că vor prieteni deştepţi, si uite, am 10 pe linie, dar... ei vor să fii de gaşcă etc. Vreau să rămân aşa cum sunt, n`o să mă schimb pentru nişte colegi care nici măcar nu`mi zic " Salut ". Şi se vede din privirea lor, se uită aşa, parcă...

| EUSIATIT a răspuns:

Pentru ca generatia de azi nu vrea sa tina seama de cei 7 ani si se iau dupa. pleana societatii adica dupa cei fitosi si aroganti

soothe
| soothe a răspuns:

Pentru ca din ce in ce mai multa lume nu mai are cei 7 ani de acasa. Vorbesc serios!

| Catalion a răspuns:

Din causa defrisarii padurilor si pentru ca nu e ocrotita speciarolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca nu sunt pe cale de disparitie dar se ascund si se alatura celor asemenatori lor, uneori trebuie sa fii foarte atent cand analizezi aceste aspecte pentru ca se poate sa se afiseze o alta fateta ( adica afara-i vopsit gardu' si-nauntru-i leopardu'.
Oamenii de obicei vor sa impresioneze prin lucruri sau atitudini care nu le au, oameni carora nu le pasa.
Dar cu siguranta exista oameni cu bun simt si educati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca majoritatea sunt influntati de toti"smecherii" si determinati sa fie si ei la fel...In ziua de azi o persoana cu bun simt este considerata fraiera si, de multe ori, evitata.Asadar multi ajung sa isi spuna"daca bunul simt nu valoreaza nimic, de sa mai existe?". Trist, dar adevarat...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai, tind sa dispara, exact cum au disparut vestitele clanuri de luptatori ninja, adica, coplesiti de numarul mare al prostimii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@soothe
Daca o luam literalmente, e imposibil sa aiba 7 ani de-acasa, din moment ce-s dati la gradinita de la 3 ani, multi sunt dati la gradinite cu program prelungit, parintii fiind prea ocupati sa se ocupe de educatia lor. Si asa se face educatie la gramada, de unde fiecare deprinde ce poate.
Si, apoi, bunul simt e relativ. Daca eu critic un lucru/persoana/tabiet pot fi categorisit de unele persoane ca lipsit de bun simt. In fond, ce-nseamna sa ai bun simt? Sa ai atitudine umila, sa nu vorbesti neintrebat, sa-ti astepti randul? Pai, in cazul asta, da, sunt nesimtit. Care e cu mine?

| pisi_8073 a răspuns:

Pentruca sunt putini. Cu greu gasesti cu cine sa te intelegi in zilele noastre!