| ririana a întrebat:

De ce se scrie nu-l cu cratima? dar nu-i?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sunt parti diferite de vorbire, nu este articol nehotarat, si -l este complement direct exprimat prin pronume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cratima leaga cuvinte diferite ce formează silabe comune, prin elidarea unor vocale sau nu, ex "te-au vazut".
Leaga imperative si gerunzii cu pronumele reflexiv sau personal postpus (du-te!, ducandu-se, ducandu-le). Separă elementele formei inversate a perfectului compus ex : „venit-ai"
Separa adjective posesive postpuse substantivului, in expresii de tipul "maica-sa, taica-su".
Marchează o schimbare de topica (de ex. postpunerea pronumelui in raport cu verbul : Huleşte-le!), efectul expresiv fiind acela al mutarii atentiei asupra verbului şi constituirea ad hoc a unei aliteratii.

| EzioAuditoreDaFirenze a răspuns:

Numa copchii pe site. Toti vor rezolvari la teme.

| semnulintrebarii a răspuns:

Fiindca,cratimamarcheaza in cazul asta absenta unui sunet nu il, iar in cazul al 2leala fel nu ii... funda?!?!?!?

| AnaAntal a răspuns:

Scuze... exista cuvantul ''nu-l'' legat dar si cuvantul ''nu-l'' cu cratima. se scrie nu-l cu cratima doar daca dupa el pui un verb.