| J7anine a întrebat:

"Intr-un" se scrie fara cratima?

Răspuns Câştigător
| oooooooo a răspuns:

Kitty are dreptate, se scrie fara cratima-de ceva vreme-dar se accepta si forma veche, cu cratima.
daca nu esti convinsa, intreaba un elev sau un profesor-ei iti vor spune mai sigur.

50 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Se scrie cu cratima. Oricum alte cuvinte, cum ar fi nici unul - pot fi scrise impreuna sau separat - Ex. Niciunul din noi nu face... sau Nu-i nici un jurist prin apropiere. Necazul cu DOOM-ul doi este ca s-au facut prea multe modificari si in multe cazuri ori trebuie mereu sa analizezi ce scrii, ori sunt valabile amandoua formele.

cami
| cami a răspuns:

Asta e intrebare de baraj sau cum thinking .chiar tu insati/uti ai scris corect tongue

regis
| regis a răspuns:

Nu stiu cum a ramas in final cu intr-un/intr-un, cu siguranta s-a schimbat scrierea pronumelui negativ compus, formele corecte fiind: nicio, niciun, niciunul, niciuna.
Pentru cine vrea sa aprofundeze tema, cartile de capatai sunt Dictionarul Ortografic, Ortoepic si Morfologic 2 (DOOM2) si Gramatica Limbii Romane, abele editate de Academia Romana in 2005.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Se scrie fara cratima, dar este acceptat sa se scrie si cu cratima. Este o concluzie la care au ajuns cei de la academie in urma cu vreun an -2... De atunci cei s-a schimbat si la subtitrarile de la filme si in scoli si copiii sunt invatati sa il scrie fara cratima. Dar... este acceptat si scris cu cratima.

| andreutz a răspuns:

Kitty, esti sigura ca este acceptata forma fara cratima? nu te inseli? eu unul nu am auzit de asa ceva, desi ar trebui... daca poti, lamureste-ma putin, ca tare sunt curios...eu stiu ca singura forma corecta este intr-un!

| andreutz a răspuns:

Cotzobel, eu am terminat acum 3 ani big grin dar am cam ramas in urma cu noutatile. o sa ma interesez astazi totusi...ca sunt tare curios.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Se scrie cu cratinabig grin

| Zoombe3 a răspuns:

Conform DOOM/2007 intr-un - prep.+ art./adj.pr./num.
intr-o - prep.+art./adj.pr./num.
cu cratima, desigur, nu am auzit in viata mea ca s-ar putea scrie fara cratima.

| cotzobel a răspuns:

In urma cu 2 -3 ani daca nu ma insel, cei de la academie au facut niste schimbari:intr-un, intr-o, dintr-un, dintr-o se scriau fara cratima. Poate tine. ti minte ca s.au schimbat si subtitrarile filmului(ceea ce a spus si kitty)...eu pe vremea aceea faceam niste cursuri si trebuia sa scriem toate cuvintele de mai sus fara cratima...de aceea nu foloseam cratima in rasp mele(din obisnuinta)...acum am aflat si eu ca se scrie din nou cu cratima, cica sunt corecte amandoua.andreutz intereseaza. te la un vecin care a terminat acum 2-3 ani. el te poate lamurihappy

| tradaro a răspuns:

Intr-un se scrie = intr-un, cu cratima.

| J7anine explică:

Pfiu, ma speriasemhee hee

| afrodita17 a răspuns:

Intr-un, niciunde, nicio, niciun, niciunul, niciuna se scriu legat conform noului DOOM depinde de situatie.sunt la filologie. mi-au facut capul calendar cuvintele acestea.sa vezi la teste cand trebuie sa dai exemple de propozitii cand ar fi cazul sa se scrie legat sau dezlegat...straight face

| MihaiA a răspuns:

Nu!

| oooooooo a răspuns:

Cauta raspunsul in DOOM 2... un coleg a dat un raspuns la o intrebare si a specificat asta(intr-un se scrie intr-un, cf DOOM 2)

| Bianca26bb a răspuns:

Cu cratima, Rodicaescu. Da, acum oamenii scriu cum vor ei, uitand de Lb Romana sad

| nicoleta_5825 a răspuns:

INTR-UN, CU CRATIMA.

| bubu04 a răspuns:

In 2006 s-a hotarat modificarea cuvintelor "intr-un", "intr-o", "nici o", "nici un". Aceasta modificare s-a facut deoarece s-a constatat ca foarte multa lume greseste la aceste cuvinte (ceea ce mi s-a parut ilogic si chiar sunt curioasa daca mai fac si alte tari chestia asta). Eu asa stiu ca sunt admise ca fiind corecte ambele variante. Eu personal voi continua sa scriu cu cratima...

| doruletz a răspuns:

FARA CRATIMA... SI LA FIMLE SCRIE LA FEL... A FOST SI O DISPUTA PE ACEST SUB. MAI NOU ASA SE INVATA IN SCOLI... STIU EU PT CA AM DIN INTAMPLARE UN VAR CARE-MI FACE CAPUȚ CALENDAR CA ASA-I INVATA LA SCOALA SI CA LE-A SPUS INV. SA-I CORECTEZE SI PE PARINTI SI DE ACEEA TIPU FACE LECTII CU NOI

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu cratima. Am fost surprinsa sa vad ca se scrie intr-un surprise

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se scrie cu cratitza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce este folosita cratima in structura "priveste-n sus"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cu cratima

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nui corect asa tongue laughing se scrie Intr-un...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu cratima!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, intr-un se scrie cu cratima