| missoty94 a întrebat:

De ce se spune ca Columna lui Traian este monumentul etnogenezei romanilor? Va rog ajutati-ma ca e inclus acest subiect la teza. Multumesc mult.

3 răspunsuri:
| MindFreak a răspuns:

Deoarece pe ea sunt gravate o multime de imagini privind trecutul istoric al romanilor, portul si obiceiurile lor, precum si razboaiele purtate de ei, gasindu-se printre acestea si razboiul daco-roman.

| Annaa a răspuns:

Deoarece pe ea sunt gravate toate etapele formarii poporului roman.

| missoty94 explică:

Da, stiu ce inseamna etnogeneza.Pe columna sunt reprezentate scene din razboaiele daco -romane, care s-au soldat cu cucerirea Daciei, si nu scene de formare a poporului roman, dar ce legatura are asta cu etnogeneza anume a romanilor?