| Roses a întrebat:

De ce se vad pe sosea, intr-o zi torida de vara,"pete de apa"? Dau funda+vot. happy :*

Răspuns Câştigător
| anutza6117 a răspuns:

Este un fenomen optic datorat devierii razelor de lumină la trecerea printr-un mediu neomogen, în particular prin straturi de aer aflate la temperaturi diferite.

11 răspunsuri:
| Adina981 a răspuns:

Pai datorita masinilor care stropesc cu apa!

| blackcat99 a răspuns:

E fenomenul "Fata Morgana" asa cum oamenii in desert vad oaze de apa. De fapt este o iluzie a creierului, creata pentru a pacali simturile corpului (starea de cald, setea). Evita sa te uiti la acele "pete" pentru ca sunt de fapt reflectii ale soarelui, care iti afecteaza pupila. Sper ca te-am lamurit.

| bianca_4393 a răspuns:

Este un miraj optic datorita reflexiei.

| Breake a răspuns:

Un Caine mort sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reflectia soarelui. Evita sa te holbezi la ele, daca nu vrei sa porti ochelari de vedere mai tarziu.

| CristianCRS a răspuns:

Este vorba despre miraj.Un miraj (sau o Fata Morgana) este un fenomen optic datorat devierii razelor de lumină la trecerea printr-un mediu neomogen, în particular prin straturi de aer aflate la temperaturi diferite. Asadar ceea ce vede ochiul nostru şi mintea iniţial interpretează ca fiind apă, de fapt sunt raze de lumină de la cerul şi norii de deasupra noastra, fiind refractate de modificări puternice în densitatea aerului în apropierea suprafeţei, acestea par să vina din sol.

| DWDT a răspuns:

O sa vezi si deasupra unei flacari facute in aer liber sau deasupra unei masini (tot intr-o zi torida)

| 1DobreMihai1 a răspuns:

Pai poate a aruncat cineva cu apa pe drum sau a trecut vreo masina(bascula) si ava apa in ea (am mai vazujt si eu tot asa si mi-am dat seama cand a trecut inapoilaughing

| maryws11 a răspuns:

E fata morgana!

| alexalex405 a răspuns:

Datorita reflexiei. e un miraj tongue

| Moise_Ioana_1996 a răspuns:

Este un miraj!