| elenatelcescu a întrebat:

De ce se zice ca dragostea e surda?happy am de facut o compunere la scoala. Cine imi poate da idei va rog

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune ca dragostea e surda deoarece ratiunea ne spunem sa nu facem un pas gresit, dar inima analizeaza cu precitie toate punctele si nu aude, nu ia in seama spusele celorlalti.De exemplu,cand esti indragostit, te faci ca nu auzi criticile oamenilor, continuand sa lupti pentru iubirea vietii tale!

Succes la scoala! Funda?

5 răspunsuri:
| PuFuLeTe a răspuns:

Sunt o fata ca toate fetele, nimic interesant. Trupul si sufletul meu sunt ca inceputul unui cantec. Si te-am intalnit pe tine si-am realizat ca dragostea e oarba.eram indragostita. Nu mai vedeam ce se intampla in jurul meu. exista o singura persoana pentru mine: TU. Traiam intr'o lume perfecta, asemanatoare unui glob de cristal. O iubire curata ca roua de pe iarba. Cand eram alaturi de tine totul disparea. si ramaneam doar noi doi. ca doua note pe un portativ imens. Eram orbi si nu ne pasa de ce se petrecea langa noi. Eram ca un vis ce se inalta ca sa vada unde`ncepe dragostea, ca un minunat curcubeu aparut in armonia vantului dupa o ploaie scurta. Nu vedeam nimic, dar simteam totul. Dragostea este si surda. Atingeam ganduri ascunse, vise care dureau, fara sa fi auzit ceva. O liniste perfecta ma cam speria. Cand tu apareai, aduceai cu tine acorduri line care ne purtau spre o lume inimaginabila. Mergeam inainte fara sa auzim ce e in jur. Era tot ce aveam nevoie, tot ce`mi doream. nu ne trebuia niciun sunet pentru a simti dragostea. O privire calda era de ajuns. Totul era simplu! Dragostea nu are nici ochi, nici gura. m`a invaluit usor; m`a luat pe neasteptat si m`a dus departe de tot ce`i real. departe de durere, tristete si singuratate. Te aveam pe tine si simteam ca am totul! Ma pierdeam in zambetul tau si ramaneam acolo. ascunsa.

| AndreiP98 a răspuns:

Pentru ca nu are urechi

| Daia14 a răspuns:

Pentru ca cand esti indragostit ...nu ask pe nimeni:X

| ToniXD a răspuns (pentru Daia14):

Pentru ca... cand;... - atunci, in acel moment.
ex : Pentru ca atunci cand esti indragostit.

| Simona_7121 a răspuns:

Pentru ca atunci cand esti indragostit cu adevarat nu tii cont de nimic/nimeni
pentru ca oricat ai incerca sa iti "asculti mintea" inima e cea care "comanda" in asemea situatii