| Sophii a întrebat:

De ce UE are nevoie de Romania si invers?

8 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Cine ți-a zis că are nevoie? Așa a fost să fie să facem parte din UE.

| Sophii explică (pentru OnuOnulică):

Atunci vrei sa zici ca UE nu are nevoie de Romania? De ce?

| OnuOnulică a răspuns:

Nu am zis asta...am zis că așa a fost să fie!

| Sophii explică (pentru OnuOnulică):

Nu ma prea ajuti.

| oprescudorin11 a răspuns:

UE a avut nevoie de Romanaia, poate si acum, caci aici gaseste mana de lucru ieftina(suntem mai saraci), au nevoie de resurse minerale (petrol, etc.), au nevoie si de o piata in care sa-si vanda marfurile in excedent. Romania avea nevoie de Europa in speranta retehnologizarii si a pietelor de desfacere pentru agricultura noastra curata, desi hotii care ne conduc, din pacate ne-au vandut sin ne-au dus la sapa de lemn. Ultima propozitie sa nu o spui la profesor caci iti va da nota 4 sau te exmatriculeaza.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Pentru ca Romania are Deficit Bugetar anual de Miliarde de euro.Noi nu suntem Elvetia sa avem intretinerea 1.000 de euro pentru apartament, avem 200, nu avem 200 de miliarde proveniti numai din PIB, avem 17, si aceea imprumutati de la FMI. Parerea mea este ca daca am iesi din UE am muri pe capete! Iar ei au nevoie de noi sa le dam resursele (petrolul - OMV) ( regionalizare cai ferate deoarece CFR Calatori si Marfa au scadente uriase) (Fabrici - mana de lucru mai ieftina, nu iti da tie ca roman 1000 de euro, iti da 300, la francez sau spaniol le da 1000, de aceea mergem in strainatate) sper ca te-am ajutat!

| sarulesti a răspuns:

Suntem o tara care se bazeaza foarte mult pe consum, astfel suntem o piata foarte buna de desfacere pentru bunuri si servicii ale multor companii din UE. Faptul ca am intrat in UE a reprezentat un mare plus pentru corporatiile straine (din tari membre U.E) ce astfel sunt favorizate in fata altor investitori, nu cred ca mai are rost sa spun ca nu mai prezentam o amenintare pentru ei din moment ce nu mai avem industrie.
Cele mai elocvente exemple:
Dacia - (Renault) = Franta
OMV - Austria
Orange - Franta
Vodafone - Marea Britanie
Kaufland - Germania
Auchan - Spania
Metro - Germania.
BCR - Austria
BRD - Franta
si lista poate contiuna
Unde vezi toata ziua prin presa ca se pland de emigrantii romani ca cercesc si fura este un pret absolut nesimnificativ comparativ cu profitul ce il scot de pe urma noastra, piata de munca ieftina la o rata de profit imensa comparativ cu tarile de origine.
Sampon Garnier Frutics pret in la noi: 9 Lei, acelasi produs in Marea Britanie costa 1 Lira adica echivalentul a 6 lei, salariu minim in Romania este de 1050 lei brut ceea ce reprezinta echivalentul a 777 lei net (bani luati in mana) slariul minim brut in Marea Britanie este de 6, 5 Lire pe ora ceea ce reprezinta aproximativ 1144 Lire (calculat la un nr de 8 ore pe zi 22 de zile pe luna) ceea ce in lei inseamna aprx: 6864 lei.
Raportat la puterea lor de cumparare acel sampon mai sus amintit ar fi echivalentul unui cost de mai putin de 1 leu la noi. Cum ar fi sa dai 1 leu pe samponul pe care il folosesti in mod frecvent (si nu ma refer la cel de urzica pe care cu chiu cu vai poate il gasesti la un 1, 5 - 3 lei mai no name asa)
Asta reprezinta strict parerea cu care poti fii de acord sau nu.
O seara buna!

| Sophii explică (pentru sarulesti):

Multumesc de raspuns!