| anonim_4396 a întrebat:

De unde vine expresia "A pune punctul pe i!"? Acest i din expresie ce vrea să însemne?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

I-ul din expresie este o literă peste care poți pune un punct.

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ce e "i" fara punct? Raspunde la intrebarea asta, si ai raspunsul la intrebarea ta. happy

| blackann a răspuns:

Pai sustii ca esti profesoara, Patricia...ce intrebare e asta?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca aceasta expresie este sinonima cu " A pune piciorul in prag " - a lua o decizie!, hotarare, a nu lasa pe cineva sau o situatie sa te doboare, infranga!
Aici, insemnand, a spune un Adevar! ( poate dureros )!
A nu lasa nimic deoparte / neanalizat, " a nu-ti scapa nimic din ochi ", a fi, probabil cel care, spune : Şah mat! "
Asfel, inteleg eu, a pune punctul pe i.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De unde vine expresia "A pune punctul pe i!"?

Cine a pus prima data punctul pe i, poate sa-ti raspunda! happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Probabil a fost un daco-roman? happy Nu am prea auzit totuși expresia asta în alte limbi. happy Or fi fost pe vremea când cercetatu alfabetul și unul supărat o fi spus "da, pune o dată punctul pe i" laughing)

| antimasonerie a răspuns:

Aceasta sintagmă vine de la: a preciza, a sublinia ceea ce e esențial, a spune exact ceea ce trebuie într-o chestiune.

| anonim_4396 explică (pentru antimasonerie):

Asta știu, dar mă interesa de ce se utilizează acel i, de unde vine acel i, mereu am avut această întrebare când am auzit vorba asta, mă gândeam că poate știe cineva secretul i-ului acela, sau cumva se referă la faptul că i este format dintr-o linie și un punct și atunci poate de aici faptul că pui punctul pe i? Și de aici luat i-ul în calcul?

Altfel spus mă interesa de ce tocmai i, când alfabetul are mult mai multe litere, de ce nu au spus a pune punctul pe b sau pe m. happy Cam asta era curiozitatea mea. happy

| antimasonerie a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,că i e o linie fara un punct,și când cineva vine cu un argument atunci i-ul este complet,acea persoana pune punctul pe,,i" venind cu o buna precizare exact așa cum se cere. Asta e o părere de-a mea,poate aberez, până la urma este doar o expresie uzuala, in realitate nu reprezintă nimic benefic pentru a-ți îmbunătăți vocabularul, nimeni nu îi acordă o atenție sporită.
Noi avem din strămoși in strămoși multe expresii, nu știm 100% de ce spune așa, putem veni doar cu supoziții

| anonim_4396 explică (pentru antimasonerie):

Oricum îmi place argumentarea/argumentația?! ta happy S-a mai clarificat ceva ce mă măcina happy Ohoo, dacă e să vorbim drept, nu ne-ar ajunge cele două mii de ani din trecut pentru a dezbate și analiza fiecare proverb/expresie din limba română happy Bogată limbă mai avem. happy

| antimasonerie a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa este! Poate o sa primești răspunsuri mai clare, exacte. Limba Romana într-adevăr este de calibru, păcat că mulți au uitat de ea și vorbesc doar in englezisme sa se de-a in "stambă"
Cu toții avem curiozități, de multe ori și eu mă gândeam exact la fel vizavi de postarea ta.

| anonim_4396 explică (pentru antimasonerie):

Ohooo și încă cum, românuța noastră o să devină struțo-cămilă cât de curând laughing

| M679 a răspuns:

Buna, se refera la sinceritate, a intreba exact ce este important.