| edu a întrebat:

Dece la ortodocsi copii se boteaza de mici? in Biblie nu scrie despre asta, ci dipotriva, dupa ce sa pocait se boteaza.

Răspuns Câştigător
| Aicilef a răspuns:

Am pus si eu intrebarea sh am primit mai multe raspunsuri.eu fac ce zice Biblia.nu ce spune traditzia.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Şi la ce vârstă se pocăiesc?
Pa, pa.

| Arthur a răspuns:

S-a mai răspuns la această întrebare de curând. Nu numai la ortodoxi ci şi la catolici. Se face pentru a putea avea porţile raiului deschise. În cazul unui deces înainte de botez sufletul acelui micuţ ar avea probleme cu găsirea drumului spre lumină.

| Vizitiul a răspuns:

Probabil din pricina pacatului stramosesc, se considera ca prin botez se descotorosesc de acest pacat. Mi se pare o aberatie!
Din cate stiu eu, botezul dupa pocainta se aplica celora din secta baptistilor. Dar nu stiu ce inteleg unii prin acest termen: "pocait"!?
Eu cred ca este vorba de persoana care cere iertare providentei, pentru pacatele sale. Depinde cum te manifesti ulterior, daca faci fapte demne de dispret, nu vad care-i rolul pocaintei.

| thealchemist a răspuns:

Tu esti pocait?

| z8 a răspuns:

Copilul de buna voie si nesilit de nimeni, in deplina intelegere si cunostinta de cauza, din vointa proprie, ia aceasta decizie ireversibila si...rolling on the floor

| just_me a răspuns:

Copilul nu poate marturisi cu gura lui ci marturiseste altcineva in locul lui. Dar daca iei botezul la 17 ani sau mai mult (cum se ia la protestanti) marturisesti cu gura ta.

| ghost10 a răspuns:

Toti am pocait de cand ne nastem de la stramosii nostri, dar noi putem sa ne schimbam, insa pe o cale mai grea care toti trebuie sa stie ca merita!