| 6684464 a întrebat:

Unde scrie in Biblie ca pacatele sunt mici si mari?!

Răspuns Câştigător
| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Nu exista, pacatul e pacat. happy

29 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu exita un clasament al pacatelor, toate au acelasi final daca nu sunt sterse de Isus Hristos, MOARTEA. Am mai explicat ce inseamna pacatul de neiertat dar indoctrinarea sectara sau ignoranta duce la nestiinta. REPET, Duhul Sfant este singurul care face legatura dintre Dumnezeu si Om, nu popi sau mai stiu eu ce sfant, DOAR Duhul Sfant iar daca cineva pacatuieste impotriva acestuia, El pleaca de la respectivul si astfel dispare posibilitatea ca rugaciunea de iertare sa mai ajunga la cel care poate ierta omul, Dumnezeu, Marele Preot, Isus Hristos, care face oficiul de iertare prin jertfa Sa pe cruce. Deci toate pacatele, o minciunica sau un genocid au aceiasi pedeapsa, Moartea Vesnica.

| VelaJohnny a răspuns:

Se intelege daca sunt mici sau mari, daca sunt facute cu intentie sunt mari, dar daca din greseala, fara nici o intentie, sunt mici si usor de iertat. Bun, nu toate pacatele pot fi mari sau mici, de exemplu adulterul si fornicatia nu poti spune ca le poti face din greseala, dar o minciuna de exemplu, pot fi cazuri cand raspunzi pe moment fara sa gandesti si spui de fapt falsitati.

| lpavel a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ratat mai esti! de unde ai luat prostiile astea?

| lpavel a răspuns (pentru VelaJohnny):

In biblie scrie numai de pacatele mari!
Biserica a facut sau ne-a adus la cunostinta de pacatele mici!
In biblie scrie de cele 10 porunci ale lui Dumnezeu, daca vei implini acele porunci atunci poti spune ca esti pe o cale foarte buna si mai mult ca sigur vei fi mantuit! Iar daca nu atunci va trebui sa te spovedesti ca sa fii mantuit!

| VelaJohnny a răspuns (pentru lpavel):

Crezi ca e vorba numai de cele 10 porunci? Is si alte lucruri care nu intra acolo dar sunt pacate. De exemplu abtinerea de la sange despre care vorbea Pavel. Asta e un exemplu, is multe. Cat despre „ratatul" de mine, cred ca e un principiu biblic care ti se aplica si tie, ma deranjeaza mult ipocrizia asta, imi tii mie predici ca ma insel si imi spui mie de pacate iar tu ma faci un ratat. Nu esti un pic cam ipocrit, acum serios? Cum ai si tupeu sa imi spui mie de Biblie si de pacate dupa ce imi vorbesti in felul asta? Mi-am facut o parere destul de larga despre spiritualitatea ta, nu te tine tu mai de seama si nu corecta pe altii cand esti mai grav poate. Corecteaza-te pe tine bine, imi dau seama ca ai nevoie mai mare happy

| lpavel a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu am zis ca sunt sfant! si ce abtinere de sange? iar vorbesti aberatii laughing)

| VelaJohnny a răspuns (pentru lpavel):

Vorbesc din Biblie, cat de ipocrit poti fi? Faptele 15:28, 29 „Căci spiritul sfânt şi noi am considerat că este bine să nu vă adăugăm nicio altă povară, decât următoarele lucruri necesare: să vă abţineţi de la lucrurile jertfite idolilor, de la sânge, de la animale strangulate şi de la fornicaţie. Dacă vă păziţi cu grijă de aceste lucruri, vă va merge bine. Fiţi sănătoşi!"
Mai regleaza-ti vorbele si ia-o mai usor cu aroganta asta, Biblia spune „Mândria merge înaintea căderii şi spiritul trufaş înaintea poticnirii." in Proverbele 16:18 iar David, un slujitor fidel al lui Dumnezeu a spus „Pe cel cu ochi trufaşi şi cu inimă arogantă nu-l pot suporta."
Asa ca nu iti mai da talente, stiu ca nu esti sfant, totusi, esti ipocrit si prea arogant ca sa iti recunosti greseala si sa iti ceri scuze. Chiar te rog, inceteaza sa mai ti predici oamenilor din Biblie, cand o implinesti tu atunci ai libertate de exprimare, dar cu ingamfarea asta...in fine, sper sa o iei ca pe un sfat, crede-ma, iti va prinde bine.

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

Si legat de „Pe cel cu ochi trufaşi şi cu inimă arogantă nu-l pot suporta." citeste Psalmul 101:5.

| lpavel a răspuns (pentru VelaJohnny):

Du-te-n p i z d a ma-ti de dobitoc prost ce esti tu! Jigodie pocaita ce esti! Si lasa-ma pe mine asa cum sunt, javra ordinara! Ma-ta e ipocrita! ai auzit! imi vorbesti mie de aroganta dar esti mult mai rau! Ce pumni ai merita in capul ala prost al tau!

| VelaJohnny a răspuns (pentru lpavel):

Nu m-am inselat in priviinta ta se pare. Care e religia ta? Esti ortodox sa inteleg. Iti faci de rusine religia si esti bolnav mental. L-ai bate pe Solomon pentru ca a spus „Mândria merge înaintea căderii şi spiritul trufaş înaintea poticnirii." sau pe David ca a afirmat„Pe cel cu ochi trufaşi şi cu inimă arogantă nu-l pot suporta." Eu doar i-am citat, de vede ca nu esti normal, si sa nu mai indraznesti niciodata sa vorbesti din Biblie pana nu te schimbi.
Si zi-mi de unde provii? 1 Ioan 3:10 asta spune „Copiii lui Dumnezeu şi copiii Diavolului se recunosc prin aceasta: Cine nu practică dreptatea nu provine de la Dumnezeu, nici cine nu-şi iubeşte fratele."

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Daca vin cativa sa-l bata pe Vasile si ma intreaba "unde-i Vasile?" iar eu le zic "acolo" mintind, am comis un pacat? De mintit clar am mintit dar am facut-o ca sa nu ia Vasile bataie. Daca Vasile este sau nu vinovat eu nu stiu si ramane de aflat. Pana atunci insa, ce trebuie sa fac? Sa zic adevarul si sa-l las pe Vasile sa ia bataie (poate ca e nevinovat) sau sa mint si sa-l scap (cel putin pe moment, poate ca e vinovat)?

O minciuna e un pacat tot timpul sau sunt exceptii? Pot sa-ti dau si alte exemple daca vrei.

Ce anume inseamna "pacat"?

Apropo de "pacat". Tu cand comiti pacate conform altor religii, ce faci? Cui ceri iertare si de ce (sau daca nu ceri, de ce nu)? Zeului tau sau zeilor lor? Consideri ca esti vinovat de diverse pacate in alte religii? Consideri ca esti pacatos in alte religii?

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar ce treaba am eu cu alte religii? Ce intrebare Gaia laughing Apoi, Iosua 2:4, 5 arata ca Rahav i-a indus in eroare pe soldati, pentru a-i scapa pe spioni. Nu i s-a pus ca fiind pacat din cate imi dau seama. Depinde de motivatia persoanei si de cauza pentru care o face. Daca mint ca ti-a luat foc casa...nu e prea okay. Pacat inseamna sa gresesti impotriva lui Dumnezeu, iar impotriva lui Iehova poti gresi chiar si daca le faci rau semenilor. Orice incalcare a poruncilor este pacat.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Auzi, de ce am impresia ca ai pofta de cearta si de discutii contradictorii? Nu ai putut sa te legi de baiatul care a pus intrebarea sau nu stiu, nu inteleg de ce fix pe mine m-ai intrebat de notiunea de pacat? Care iti e motivatia, eu am impresia ca ai pofta de cearta si te legi de convingerile mele din nou thinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"ce treaba am eu cu alte religii?"... o sa vezi tu imediat. Raspunde la intrebare.

"Orice incalcare a poruncilor este pacat."... pai ti-am dat un exemplu de incalcare a unei porunci. Cu toate astea, tu zici ca minciuna nu e pacat tot timpul corect?

"Daca mint ca ti-a luat foc casa"... sa inteleg ca glumele facute intra la categoria "pacat"? E pacat sa-i faci glume vecinului sau prietenului tau?

Daca tu ca si crestin ii faci o farsa prietenului tau si il minti ca i-a luat foc casa sau ca cineva i-a zgariat masina, o sa te pedepseasca zeul tau? De ce?

"sa te legi de baiatul care a pus intrebarea"... pai eu n-am treaba cu subiectul propus de el.

Ca tu acum incerci sa fugi de discutie e alta mancare de peste.

Raspunde intrebarilor mele de mai sus fara sa mai eviti, fara sa schimbi subiectul si fara sa bagi scuze penibile.

"de discutii contradictorii"... nu-s chiar contradictorii. Eu discut despre religia X vs religia Y.

"ce treaba am eu cu alte religii"... daca cineva din alta religie incalca o porunca in religia ta, ce se intampla? La fel cum si tu ai zis "ce treaba au ei cu religia ta" deci... nu se intampla nimic? Daca altii sunt vinovati in religia ta, si tu esti vinovat in religia lor nu? Daca altii trebuie sa-i ceara zeului tau scuze, tu nu trebuie sa ceri zeilor lor scuze?

"te legi de convingerile mele"... iar te simti pus in pericol si vrei sa te retragi? Treaba ta dar subiectul discutiei e destul de usor. Daca nu poti raspunde nu-i problema... zi simplu "prefer sa nu ma bag in acest subiect" si gata.

| 6684464 explică (pentru lpavel):

Hei!
Ce ai dovedit prin asta?!
Ti-as zice eu ce ai dovedit prin mesajul asta, dar regulile TPU nu-mi permit...
Si se scrie cu 2 de "i" : ma-tii* laughing
Si ce a auzit? laughing

| 6684464 explică (pentru anonim_4396):

Da sa fie da si nu sa fie nu. Atat.
Crede ce spui, nu doar spera.
E o "religie" din astea neoprotestante in care adeptii nu spun "stiu ca este acolo" ci "cred ca este acolo", am avut un coleg in clasa care facea la fel si ne enerva pe toti pana ne-am dat seama ce inseamna de fapt cuvantul; el nu spunea niciodata "cred ca este varianta "b"" nestiind sigur(la un test de exemplu).

| 6684464 explică (pentru lpavel):

Care sunt pacatele mici? Altceva fata de ce scrie in Biblie... deci ce?

| lpavel a răspuns (pentru 6684464):

Iata o lista cu pacatele mici, binenteles nu le voi putea enumera pe toate :
- a nu te ruga seara sau dimineata ori la masa = astea sunt pacate ca nu multumesti Lui Dumnezeu pentru toate cate ti-a dat!
-neascultarea parintilor chiar daca esti adult = dar asta numai daca nu te indeamna la pacat!
- a minti, a vorbi urat, a jura si nu te tii de juramant (cel mai bine sa nu juri niciodata =depinde si de juramant, ea se poate transforma si in pacat de moarte... aici ma refer la juraminte mici, neinsemnate)
- a invidia, a ura pe cineva, a nu ajuta pe cineva cand iti cere ajutorul, a te purta urat cu cineva sau cu cei din jur
- a fi lenes
- a vorbi cu cineva in timpul liturghiei si a nu fi atent la sfanta liturghie etc!
Cam atatea mi-amintesc pe moment, binenteles daca ai sa ma intrebi ceva as stii daca e pacat sau nu, ori daca e pacat mic sau mare! Bafta!

| lpavel a răspuns (pentru 6684464):

Scuze de acele vorbe, dar m-a scos din sarite... asa sunt toti pocaitii, iehovistii! Habar nu au ce vorbesc, ei citesc biblia dar inteleg numai ce vor ei! Am avut de-a face cu ei si pe strada... cel mai bine e sa-i ocolesti! big grin

| danut a răspuns (pentru lpavel):

Iehovisti nu sunt pocaiti deoarece nu sunt crestini, si ortodocsi trebuie sa se pocaiasca, te du la un preot si intreaba. Fara pocainta nu exista iertarea pacatelor.

| lpavel a răspuns (pentru danut):

Poate ca esti chior, atunci pune-ti ochelarii, exista o virgula intre acele cuvinte, asta inseamna ca cele 2 religii sunt diferite... cati ani ai, 9?

| danut a răspuns (pentru lpavel):

Crezi ca virgula face diferentierea cultica, trebuia sa subliniezi deosebirea atata timp cat multi fac confuzie intre cele doua religii. Oricum partea a doua a raspunsului te marca in mod direct.

| lpavel a răspuns (pentru danut):

Tu daca ai crescut in padure si nu ai auzit de acele religii nu m-apuc eu sa explic, intelege ce vrei, toti ceilalti au inteles numai tu nu... big grin

| danut a răspuns (pentru lpavel):

Nu toti suntem la fel, nu toti stim ce gandeste partenerul, nu poti sa-i bagi pe toti in aceiasi galeata.

| Staind a răspuns:

Cauta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu scrie.biserica ortodoxa le-a impartit in pacate, de capatai, pacate de moarte si de care or mai fi, dar pacatul e pacat si atat.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Undeva pe la epistola 1 a lui Ioan scria.

| Amsm a răspuns:

Nu cred ca scrie dar, pacatele mari sau mici, atrag dupa ele consecinte mari sau mici. Si orice pacat, atrage dupa sine, altul!

| VelaJohnny a răspuns (pentru Amsm):

De acord, pacatele impotriva spiritului sfant nu vor fi iertate a spus Isus happy