| Delia66 a întrebat:

Deci cred că sunt timidă sau retrasă.În clasă nu prea mă bag în seamă cu nimeni, adică vorbesc cu colega de bancă dar atât.Nu am legat nicio prietenie, mă duc singură peste tot la liceu ei ies afară și eu stau în clasă pe telefon.Am auzit vorbe despre mine că sunt fițoasă și mută.Sau că sunt plictisitoare.Sau mă emoționez când greșesc ceva în oră și râd toți de ce fac sau ce zic.Nu mă înțeleg dar vreau să fiu mai sociabilă

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De exemplu alege o activitate pe care nu ai practicat-o înainte și alătură-te unui grup (drumeții, gătit, pictură, etc.)

https://dozadesanatate.ro/......uri-utile/

| Mosotti a răspuns:

Nu ai cum sa fi mai sociabila ca asta ti-e felul, trebuie sa te accepti cum esti si cine te vrea asa bine, cine nu, sa-si ia bilet de tramvai si sa se duca pe luna.

Treaba lor ce zic, ce te intereseaza pe tine parerea unora care nu te accepta cum esti?
Lasa-i sa rada, ca atata ii duce mintea, nu e problema.

Daca o fi sa dai de cineva care te place ca om asa, bine, daca nu, aia e.
Nu trebuie sa fortezi amicitia cu cineva care nu te place cum esti tu natural.

| Delia66 explică (pentru Mosotti):

Nu e faza doar de părerea lor.Doar că nici mie nu îmi place să fiu așa adică vreau cumva să mă schimb pentru mine

| Mosotti a răspuns (pentru Delia66):

Nu ti-o place dar asta esti, trebuie sa te adaptezi, ca asa multora nu le place la ei aia si aia, dar trebuie sa se obisnuiasca asa.

Sau du-te la un terapeut cum spune StoicAnalysis, poate din niste traume ai ajuns asa, adica cine stie prin familie ce nu a fost okey si ce ai vazut tu la mama si tata, ori experiente neplacute cu altii, alea se pot rezolva.
Asta daca ai devenit asa de la un moment dat si nu ai fost mereu asa.

Dar daca asta ti-e personalitatea fara legatura cu eventuale traume, asa ramai.

Nu iti place sa fi asa tot in raport cu altii chiar daca nu realizezi, ca altfel ce te deranjeaza ca tu stai in clasa si stai pe telefon? Daca asa iti place. Sau ca nu te bagi in seama cu ala si ala, ca daca nu te bagi inseamna ca nu simti nevoia, si daca nu simti nevoia, nu are cum sa te deranjeze.

Ca aia "vreau sa fiu frumos/frumoasa pentru mine", aiurea, vor sa fie frumosi sa fie placuti de altii chiar daca unii simt asta si altii nu.
Ca de aia decad cand nu mai au importanta pentru alti oameni si nu le mai pasa de cum arata si nici de altele, etc.

Tu de fapt in inconstient vrei relatii sociale, vrei un iubit.
De aia zic ca poate esti blocata de la traume si constient nu simti nevoia.
Ca daca asa iti era personalitatea, nici in inconstient nu vroiai, si nu mai simteai ca te deranjeaza.

| StoicAnalysis a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai despre asta si roaga-i sa te inscrie la un psihoterapeut. Si psihologul scolii te poate ajuta. Daca vrei sa fii mai curajoasa, dar nu stii cum, nu nici o rusine sa ceri ajutorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În pauze, în loc să stai pe telefon, mai bine ai repeta lecțiile pentru ore ca sa nu te încurci când te asculta le lecție sau la lucrările de control.

| thunder11 a răspuns:

Si eu sunt la fel, a inceput sa nu imi mai pese de ce cred altii despre mine sau daca rade cineva de mine, asta ma face mai confident si sociabil in accelasi timp ca nu mai am nici-o grija daca rade cineva de mine sau zice ceva despre mine laughing

| Justasimplequestion a răspuns:

Cine a zis ca esti fitoasa si muta poate a zis unul 2 dar parerile sunt impartite, nu inseamna ca toti au aceeasi parere despre tine, daca nu esti vorbareata care e problema, nici eu nu am fost vorbaret cand eram la scoala si ce sa vezi nici acum nu sunt dar sufar de o plictiseala grava... si m-am gandit sa ti raspund laughing