| syd2 a întrebat:

Deci sa va descriu cum se incepe la noi lectia de fizica :
Intra Sfantul domn Albu si asteapta sa ne sculam si sa facem liniste apoi zice :
-Voi de ce ati venit la scoala azi?
Toti tac, doar cativa se gandesc sa spuna, pentru a invata.
Apoi spune :
- Urat! odata si odata ve-ti intelege cat de minunata este scoala si cat de tare o dispretuiti.
Noi toti cu fetele de piatra ne asezam. Apoi el incepe sa spuna diferite chestii din folosofie, si dupa ce trec vreo 5-6 minute din lectie el incepe, sa ne intrebe ce am avut pe acasa apoi sa trecem la invatat tema noua. Si sa va spun cinstit e cel mai tare profesor din toti am invatat multe de la el,+ ca ne e diriginte, si tot timpul am avut tendinta sa invat la fizica datorita lui.

Daca aveti si voi astfel de istorii atunci povestitile sau macar lasati un comentariu despre a mea.

15 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hai sa-ti spun eu cum decurge ora noastra de logica...
Dl Simioana il cheama pe profesor

Toti in banci, stam cuminti la ora 19 00 lunea cu luminile stinse...Este toamna spre iarna si murim de cald caci scumpa noastra directoare nu vrea sa degeram si iarasi exagereaza cu distribuirea caldurii. (avem sursa de caldura separata, ce tine doar de scoala noastra sau ceva de genul...primim caldura si vara daca este frig de mori afara spre deosebire de alte licee)
Stam cuminti in banci. 19 07, Dl Simioana intra in clasa. Ne ridicam fara chef in picioare si spunem "Buna ziua!"
"Ce e ma, sunteti lilieci?" "Nu vedeti ca e intuneric afara?" (asta am auzit-o de atatea ori la el, cam mereu...este greu sa iti dai seama daca este zi sau noapte pentru el) Aprinde lumina nervos.
-Deci... absentii. Aham 1, 2, 3, 4...22 Deci nu e nimeni absent. Ce am predat ultima data? "Citeste ma tu, da, tu ala de colo (arata cu mana spre cineva) ce am predat ultima data, ultimul rand pe care l-ai scris."
-Aham, bine.Vad ca nu aveti note.Ascultare deci. (suntem 22 in clasa, de obicei ne asculta in 3 ore pe toti cam asa : 7 in prima ora, 7 a 2-a restul in ultima.Fiecare se roaga sa nu fie ascultat caci pur si simplu e naspa, nu te lasa sa vorbesti (vorbeste peste tine, adica el intreaba si tot el raspunde, daca nu esti rapid, pierzi)
Bun, acum ca am terminat de ascultat. (si ca iarasi nu am dat vreo nota peste 8-asta doar in cazuri exceptionale ca al meu si al catorva fete)
Acum predam.
S-a sunat.
-Dl profesor...s-a sunat.(elevii obositi)
-Si ce daca s-a sunat?
-Avem autobuze,domu'.
-Domn a fost Mihai Viteazul, nu eu, eu sunt domn profesor, hai plecati, strangeti-va, continuam data viitoare.
Ne strangem rapid si plecam.
Asta este ora noastra de logica. Sper ca ti-a placut. smug

Ps: Din cand in cand, daca ai tupeu poti sa-l intrebi ceva de genul "Care este diferenta dintre lumina si intuneric" sau "Credeti in liberul arbitru?" sau "Cum isi da seama un om ca gandeste logic?" - cu astfel de intrebari ii captezi atentia si poti sa fi sigur ca jumatate de ora este dusa intrucat sta mult ca sa-ti explice cat sa fie sigur ca intelegi. Ii face placere sa vorbeasca despre asa ceva.

| syd2 explică (pentru RainmakerX):

A fost interesant, dar cati ani are e batran? Stiu trucul, la noi se numeste, a duce profesorul pe sub gard, ceea ce facem des cu acea de geografie.

| RainmakerX a răspuns (pentru syd2):

Are vreo 55-60...cam asa.

| syd2 explică (pentru RainmakerX):

O intrebare doar, ce invatati voi la logica? Nu inteleg ce s-ar putea invata la asa obiect dar sunt sigur ca nu-mi place deodata ce-i citesc numele.

| RainmakerX a răspuns (pentru syd2):

Inferente cu propozitii,silogisme,module silogistice (Cauta pe net modus Ponens, tollens, ponendo-tollens), legi logice, operatii cu propozitii compuse etc.

| syd2 explică (pentru RainmakerX):

Ma doare capul sad

| RainmakerX a răspuns (pentru syd2):

Sunt obisnuit cu asta. Sa vezi ce naspa e cand te trece la tabla ca sa-i faci scheme de propozitii...Nici macar nu te lasa sa gandesti. Nu stii? La loc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am și eu o poveste de genul, tot cu un prof de fizică.
Proful meu de fizică din generală a fost cel mai inteligent om văzut în toată viața mea, mereu eram pur și simplu uimit de câte chestii poate ști, plus că mai era și foarte amuzant. Orele lui erau cele mai frumoase, le așteptam mereu cu nerăbdare.
Acel om m-a făcut să îmi placă materii precum matematica, fizica și chimia.
Omul ăla a dat un alt curs vieții mele, voiam să fiu și eu ca el.
Oricât de prost mă purtam sau oricât de rău învățam el mereu m-a sfătuit să încerc să învăț.
Era foarte sever și foarte corect.
Toate respectele mele pentru omul ăla.

| AtsukoKure a răspuns:

Aww, dacă ar fi şi orele mele de fizică aşa sad

| syd2 explică (pentru AtsukoKure):

Dar ce e cu ale tale?

| AtsukoKure a răspuns (pentru syd2):

Profa strigă, şi dă note mici laughing

| syd2 explică (pentru AtsukoKure):

Poate problema e in voi si nu in profa.

| Vi003 a răspuns:

-Voi de ce ati venit azi la scoala?
-Sa ne bucuram de pauze!
-Aha, deci, n-ati venit sa invatati, loazelor!
-Ba daaaa, cum sa nu?
...si-uite asa, cel mai bun prof isi termina ora si se vaita prin cancelarie ca are salar mic.
Chiar, daca desenezi un crin, o lalea, un ghiocel langa data, pe foaia de la lucrare, ti-ar mari nota?

| syd2 explică (pentru Vi003):

Mi-ar mari nota numai daca l-as ruga.