| aDEeLAa a întrebat:

Deci, sunt paralela cu matematica...
Imi poate explica si mie cineva ( pe un limbaj cat mai simplu ) care sunt numerele rationale, irationale si reale.? si exemple va rog...

4 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Numerele reale sunt toate numerele pozitive si negative, cu zecimale care nu sunt numere imaginare si cu care poti face calcule. Numerele imaginare sunt radicalii negativi.
Numerele rationale sunt fractiile sau orice numar ce poate fi scris ca o fractie, deci orice numar care poate fi raportul dintre doua numere intregi.
Numerele irationale sunt numerele care nu pot fi raportul dintre doua numere intregi. Un exemplu de numar irational este pi. Radicalii sunt irationali.
Numerele irationale si rationale sunt parte a numerelor reale, desi exista numere irationale care nu fac parte din numerele reale.

| aDEeLAa explică (pentru OoBunnyoO):

Multumesc mult :*

| C-tin_Stefy_1999 a răspuns:

Numerele irationale fac parte din multimea nr reale. Numerele irationale sunt cu radical. Apoi restul sunt rationale.(care sunt cu fractii si celelalte). Daca nu intelegi ceva te rog intreaba-ma.

| aDEeLAa explică (pentru C-tin_Stefy_1999):

Multumesc mult! Un facebook se poate? happy O sa mai am nelamuriri. totusi, rationalele nu pot fi si irationale? 1/3 = 0, (3 ) nu e irational?