eileen
| eileen a întrebat:

Depinde fericirea de circumstante? De ce?

Răspuns Câştigător
| gabrielutzu a răspuns:

Daca iti pui nadejdea in castele de nisip si acestea se prabusesc, normal ca dezamagirea va fi maxima.

12 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Poi, uite:cand ti-e foame si in sfarsit poti sa bagi i tine esti fericit; cand ti-e sete si bei cv zici ca esti fericit; cand esti aproape d familie dupa mult timp zici ca esti fericit; cand vezi persoana iubita esti fericit; daca esti la inchisoare si iti vezi si privesti iubita esti fericit; deci, fericirea este acea stare d multumit p care o ai intr-un anumit moment, cand obtii ceea c ti-ai dorit d mult timp simti si zici ca esti fericit dar acea "pare d a fi fericit"trece pentru ca t obisnuiesti cu ceea c ai obtinut si nu mai e k la-nceput... fericirea este acea stare data d anumite intamplari c ti s-au petrecut, deci fericirea e o reunire d sentimente... ea conteaza d c s afla in jurul tau pentru ca u esti influentat d c e in jur,... fericirea e ceea c simti in interiorul tau dar este provocat/influentat d exterior... dc? pentru ca nu suntem singuri p planeta, pentru ca n pasa d cei din jurul nostru si d parerea lor, pentru ca starile noastre sunt date d cei din jur, pentru ca doar cei din jur pot fi aproape d sufletu tau, adica, nu poti fi fericit fara sa ai vreo legatura cu exteriorul sufletului tau,...

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

"Cea mai mare parte a fericirii sau mizeriei noastre depinde de dispozitia noastra si nu de circumstante" (Martha Washington).
Circumstantele sunt acele evenimente/situatii care nu sunt cauzate de noi si nu pot fi controlate de noi.
Fericirea este o complexa stare mentala si psihica constienta. Fericirea este cel mai mai bun medicament natural, singurul remediu magic si universal. Fericirea este o stare mentala armonioasa, care se cultiva si se dezvolta. Intotdeauna trebuie sa extragem partea buna a evenimentelor, sa facem in asa fel incat sa fim castigatori in si asupra tuturor evenimentelor ...sa ne controlam starea launtrica.
Fericirea, pacea mintii, seninatatea sufletului, sunt la indemana tuturor. Atitudinea pe care o adoptam in fata evenimentelor vietii genereza procese de rezonanta cu energii corespondente, benefice, pozitive, divine, ale starii de fericire universala, sau dimpotriva rezonanta cu energii corespondente negative, malefice, care conduc catre deziluzie, ratare, neputinta, suferinta, boala, mizerie.
Aceasta energie subtila specifica a fericirii a existat, exista si va continua sa existe in eternitate. Fericirea se afla la poarta tuturor lucrurilor. Ea poate fi regasita in iubire, in veselie, in sanatate, in calm, in pace, in arta, in natura, in dragoste si in mii de alte lucruri. Totul emana a fericire! Asa ca ar trebui sa privim mai atent in jurul nostru!

Bula
| Bula a răspuns:

Numai de circumstante depinde! Ca si intreaga noastra existenta!

daniela
| daniela a răspuns:

Da... poti sa aranjezi tu mult si bine tot ca daca apare ceva neprevazut s-a dus totul de rapa si din ceva frumos si placut care sa-ti umple sufletul de fericire te umpli de nervi si draci. Si nu e vina ta poate

eileen
| eileen explică:

Dar cum este cu fericirea care rezista si in cele mai grele imprejurari? Nu este autentica si nu vine dintr-o inima multumitoare?

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

DEPINDE ACUM DE CIRCUMSTANTE big grin

| gabrielutzu a răspuns:

Dupa parerea mea, fericirea NU depinde de circumstante, ci de credinta in Iisus Hristos si in Sfanta Scriptura.
Un crestin va fi fericit indiferent de circumstante, atat la bine cat si la ceea ce lumea considera a fi rau. Avand alaturi pe Hristos, nu vad ce ar putea sa te faca sa nu fii fericit? Saracia, singuratatea, durerea, boala, moartea?
Astea sunt doar niste amanunte nesemnificative in comparatie cu promisiunea si certitudinea Vietii Vesnice in Imparatia lui Dumnezeu.Deci ahand alaturi stanca numita Hristos, nu vad ce te-ar putea impiedica sa fii fericit?

Pe de alta parte, pe un om "de lume", nimic si niciodata nu il va putea face vreodata cu adevarat fericit.
Oricat ar avea, el, omul, se va stradui, se va lupta sa aiba mai mult, niciodata nu se va multumi cu ceea ce are si totdeauna va avea impresia ca lui trebuie sa i se cuvina totul...de aici apar destramari de familii, divorturi, crime.
Pe scurt: Fericirea nu depinde de circumstante, fericirea depinde de credinta.

tundenana
| tundenana a răspuns:

DA! normal ca depinde... de ce? pentru ca daca totul e bine si in favoarea ta pana la urma iti vei indeplini fericirea ...indiferent despre ce e vorba ...in cazul meu mai nou circumstantele nu prea sunt favorabile... de aceea sufar destul de mult... asta e...

| loredanarotariu a răspuns:

Credinta, fericirea, iubirea, sentimentul matern, visurile consider ca sunt subiecte intime, greu de interpretat si de transformat in subiecte de discutie pentru ca ne-ar veni greu sa gasim raspunsuri absolut sincere si precise. Nu credeti? happy

| nicoleta_5825 a răspuns:

Depinde foarte mult, deoarece totul se poate spulbera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde. daca circumstantele sunt negative, automat va avea repercursiuni asupra fericirii tale.
Sa dau un exemplu?
Tipa te iubeste. Tu o iubesti. Tatal ei este impotriva relatiei.Automat fericirea voastra are de suferit mai mult sau mai putin tinand cont ca circumstantele nu sunt tocmai favorabile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune ca dupa fericire merita sa alergi toata viata iar daca o gasesti nu trebuie sa mai depinda de nimic.Doar daca e superficiala mai conteaza ceva... ea te indruma sa devii stapanul vietii tale.