| AvalohAlyn a întrebat:

Din punct de vedere al regulamentului scolar, pot sa imi retrag dosarul de la un liceu ducandu-ma si inscriindu-ma la altul(particular) astfel sa evit un transfer si toate birocratiile lui? Se poate? Sau trebuie neaparat transfer?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista prevederi in ROFUIP in acest sens si, practic, este tot un transfer.
Si, daca esti cl. a IX-a sau a X-a, nu te poti retrage, este invatamant obligatoriu.
In schimb te poti retrage dupa cl. a X-a si sa te inscrii apoi la alt liceu, ROFUIP nu interzice expres aceasta si atunci este permis, conform principiului de drept ca tot ce nu este interzis expres este permis.