| DarkShina5566 a întrebat:

Din structura:,, ma duc sa ma caut ", ce intelegeti?

Răspuns Câştigător
| măcheamăăăî a răspuns:

1.Poate insemna : ma duc sa ma caut la medici, sa vad daca sunt bolnav.
2.Caut drumul spre mine, vreau sa stiu cine sunt cu adevarat si aici e vorba de autocunoastere.
A doua varianta mi se pare a fi cea mai aproape de adevaratul sens al acestei structuri. happy

6 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Ca cineva s-a drogat...

| OoBunnyoO a răspuns:

Mie mi se pare ca are sensul de "a se regasi".

| Niiiicu a răspuns:

Se refera la meditatie, la cautarea si gasirea de sine, cum spune si blaga intr-o poezie "numai dumnezeu ne poate reda noua pe noi insine atunci cand ne pierdem in labirintul existential"

| minda23 a răspuns:

Sa caut in interiorul meu si sa ma gasesc.(sa ma regasesc)

| catagame a răspuns:

Are mai multe sensuri dau una clara este ca ma duc sa ma caut de sanatate de probleme si de nevoi

| HaiPeFacebook a răspuns:

Eu inteleg ca te duci sa scormonesti prin ce ai