| lemmon a întrebat:

Draga TPU...as vrea sa imi spuneti si mie care este diferenta intre predicatele verbale si cele nominale[cu exemple daca se poate], sau mai bine sa imi explicati putin cateva lucruri despre cele nominale. funda la cel mai detaliat rasp:*

Răspuns Câştigător
| Dreams7 a răspuns:

Predicatul verbal este cel care arata ce face subiectul(ex. : Maria merge acasa.), iar cel nominal arata o caracteristica a subiectului(ex. : Maria este cuminte.->este cuminte-predicat nominal). Predicatul nominal este format din verb copulativ(a fi, a deveni, etc.) si nume predicativ.

11 răspunsuri:
| Ciprian a răspuns:

A. DEFINIŢIE
Partea principală de propoziţie care atribuie subiectului o acţiune, o stare, o caracteristică sau o însuşire. Altfel spus, predicatul este partea principală de propoziţie care arată ce face, cine este, ce este sau cum este subiectul.
Răspunde la întrebările: ce face? cine este? ce este? cum este?

B. FELURILE PREDICATULUI
I. Predicat verbal
II. Predicat nominal

C. PREDICATUL VERBAL
1. Predicatul verbal atribuie subiectului o acţiune sau o stare si arată ce face subiectul.

2. Răspunde la întrebarea ce face? adresată subiectului. Verbul a face din întrebare îşi poate schimba forma.

3. Se exprimă prin:
a) verb predicativ, la orice diateză, folosit la un mod predicativ sau personal (indicativ, conjunctiv, condiţional-optativ, imperativ)
o Elevii merg la şcoală.
o Du-te mai repede!
o Mihai a fost lăudat de diriginte.
Predicatul poate fi exprimat si printr-un verb la un mod nepredicativ (nepersonal) - infinitiv sau supin- cu valoare imperativă:
o A nu se staţiona sub macara!
o De revăzut rezolvarea exerciţiului!
b) locuţiune verbală, in aceleaşi condiţii ca şi verbul:
o Şi-a dat seama de cele întâmplate.
c) interjecţie cu valoare verbală (predicativă):
o Hai la şcoală!
d) adverb sau locuţiune adverbială predicativă; nu acceptă subînţelegerea unui verb copulativ şi sunt urmate de o conjuncţie care introduce o subiectivă sau sunt izolate între virgule:
o Desigur că vine.
o Vine, poate, şi el.
o Fără îndoială că va reuşi.
Pronumele personal cu valoare neutră face parte din locuţiune şi, implicit, din predicat.
o A luat-o la sănătoasa!

D. PREDICATUL NOMINAL
1. Predicatul nominal atribuie subiectului o identitate sau o însuşire (îl califică) si arată cine este, ce este sau cum este subiectul.

2. Răspunde la întrebările: cine este? ce este? cum este? adresate subiectului. Verbul copulativ a fi îşi poate schimba forma sau poate fi înlocuit cu un alt verb copulativ: ce a fost? ce a devenit? cum părea? De asemenea, şi pronumele interogativ care intră in alcătuirea întrebării îşi poate schimba forma in funcţie de cazul la care se află numele predicativ: pentru cine este? al cui este? etc.

3. Predicatul nominal este alcătuit din:
a) verb copulativ;
b) nume predicativ.
Verbele copulative sunt instrumente gramaticale care nu au înţeles de sine stătător şi fac legătura dintre numele predicativ şi subiect:
o El este elev.
S+vb.cop.+n.p.
Verbele copulative sunt: a fi, a deveni, a ajunge, a se face, a ieşi, a rămâne, a părea, a însemna, a se naşte, a se preface, a se numi, a se chema etc.
Numele predicativ este partea esenţială sau elementul de bază al predicatului nominal prin care se identifică sau se califică subiectul.
El este de două feluri:
- simplu, când este exprimat printr-o singură parte de vorbire:
o El este harnic.
- multiplu, când este exprimat prin două sau mai multe părţi de vorbire coordonate între ele:
o El este harnic si disciplinat.

Se exprimă prin:
a) substantiv comun sau propriu in cazurile N., G. (cu sau fără prepoziţie), Ac. (cu prepoziţie) si D. (cu prepoziţie):
o El este elev. (N.)
o Cărţile sunt ale lui Mihai. (G.)
o Ei au fost împotriva măsurilor adoptate. (G.)
o Florile sunt pentru mama. (Ac.)
o Lucrarea a fost conform planului. (D)
b) adjectiv propriu-zis, la orice grad de comparaţie, in cazul N.:
o Marin este cel mai silitor.
c) pronume de orice fel, in aceleaşi cazuri ca si substantivul:
o Prietenul meu este acesta. (N.)
o Meritele sunt ale tuturor. (G.)
o Toţi au fost contra lor. (G.)
o Cărţile nu sunt pentru nici unul dintre voi. (Ac.)
o Şi el este asemenea lor. (D)
Pronumele personale pot fi şi in D. posesiv precedate de prepoziţie cu regim de G.:
o Ei au fost împotrivă-ţi.
d) adjectiv pronominal posesiv in Ac. precedat de prepoziţie cu regim de genitiv:
o Toţi au fost împotriva ta.
e) numerale diferite in aceleaşi cazuri ca şi substantivul:
o El este al doilea. (N.)
o Propunerea este a celor doi. (G.)
o Am fost împotriva amândurora. (G.)
o Diploma este pentru primul dintre câştigători. (Ac.)
o Şi tu eşti aidoma celor doi. (D)
f) verb, la modurile infinitiv, supin, participiu, şi gerunziu acordat:
o Datoria noastră este de a învăţa.
o Poezia este de memorat.
o Câmpia este înverzită.
o Rana era sângerândă.
g) adverb sau locuţiune adverbială:
o El este altfel.
o Este cu neputinţă să ajungem acolo.
h) interjecţie
o Este vai de ei.

| Carrie a răspuns:

Predicatele nominale sunt formate din verb copulativ si nume predicativ ex:el este frumos, dar verbul a fi nu e intoteauna verb copulativ, el e verb predicativ atunci cand are sensul de a se afla, de a exista, a se gasi, a costa, a dura, a semnfica, a proveni, a se implini(ex:el este la scoala-aici e verb predicativ)
Alte verbe care pot fi copulative:a deveni, a ramane, a insemna, a iesi, a junge, a se face, a parea, a se nume
Nota:verbul a deveni e intotdeanua copolativ ex:el a ajuns director

| Marghioalaa a răspuns:

Pai p redicatul nominal este alcătuit dintr-un verb copulativ și unul sau mai multe nume predicative.
Exemple:
Mama ta este frumoasă.
Sportul înseamnă sănătate.
El a ajuns profesor.
Iar predicatul verbal este exprimat printr-un verb la un mod personal, o locuțiune verbală, o interjecție predicativă sau un adverb predicativ.
Exemple:
El aleargă trei kilometri.
Elevul este lăudat de către profesori.
Maria se gândește la plecare.
Haide mai repede!
Probabil că ar trebui să te străduiești mai mult.
Poti sa faci u diferenta:* Sper ca ti'am fost de folos

| ydaa a răspuns:

Predicatul verbal atribuie subiectului o actiune sau o stare si arata ce face subiectul. Predicatul nominal atribuie subiectului o identitate sau o insusire (il califica) si arata cine este, ce este sau cum este subiectul.

Daca in propozitie este verbul "a fi", ca sa poti sa vezi daca etse predicat nominal sau verbal, inlocuiestel cu "a exista" sau "a se afla". Daca se poate inlocui inseamna ca este predicat verbal, daca nu, este predicat nominal

| кא๔ a răspuns:

Salut.
Predicatul verbal-arata ce face subiectul si ii atribuie acestuia o actiune:
In fata rasarise luna.
Predicatul verbal este exprimat prin verbe la moduri personale:
Indictiv:citesc citeam am citit citisem voi citi
Imperativ:citeste
Conjunctiv:sa citesc, sa fii citit
Condititonal optativ:as citi, as fi citit

Predicatul nominal -atribuie o insusire sau o calitate subiectului si arata cine este, ce este si cum este subiectul
Unu-i moldoven
Unu-i ungurean
Predicatul nominal este format din verb copulativ si nume predicativ.
Verbele copulative sunt:a fi, a deveni, a ramane, a insemna,
a parea, a iesi, a se face;

Funda?

| JustMe4ever a răspuns:

Pai nu-i asa complicat
1) predicatul verbal arata actiunea, starea sau existenta unei fiinte sau unui obiect (este format doar din verb) ca de exemplu :
Ea merge la muzeu
Ea este la muzeu

2) predicatul nominal ne arata o insusire a subiectului ca de exemplu Ea este frumoasa. predicatul nominalnu este "este" ci "este cuminte"
este format din verb copulativ (ex:a fi, avrea) + nume predicativ(poate fi adjectiv sau substantiv)
dai fundita?batting eyelashesbatting eyelashesbatting eyelashes

| KiddoC a răspuns:

Predicatele verbale sunt cele formate dintr-un singur termen ex: Eu merg la scoala. [aici predicatul e verbal]. Predicatul nonimal este format din 2 termeni : un nume predicativ + un verb copulativ. Numele predicativ este functia sinctactica indeplinita de o parte de vorbire ce sta dupa un verb copulativ. Verbele copulative pot fi:
a fi= cand nu se poate inlocui in propozitie cu vb. a exista, a se afla, a stationa, a merge, a se gasi, a se petrece, a se intampla, a trai, a costa.
a deveni= este intotdeauna verb copulativ
a ajunge= este vb. copulativ cand are sensul de,, a deveni"
a se face= este vb. copulativ cand are sensul lui,, a deveni"
a ramane= este vb. copulativ cand nu are sensul de a stationa a sta pe loc.
a insemna= este vb copulativ cand nu are sensul de a face semn, a nota, a scrie.
Atunci cand o parte de vorbire se afla dupa unul dintre aceste verbe devine automat nume predicativ, indiferent la de intrebarea la care poate raspunde in propozitie.
Ex: a fi: Nica era un baiat neastamparat.,, Era un baiat " este predicatul nominal deoarece nu poate fi inlocuit cu nici un alt sinonim al lui,, a fi".
Sper ca te-am ajutat. fundita? :*

| Tot.Eu a răspuns:

Predicatul nominal contine un verb copulativ cu un nume predicatiV
Exemplu: Ea este cuminte. Este nu se poate inlocui cu se afla cuminte sau exista cuminte. Deci clar este un predicat nominal. Daca spui Ea este acasa e predicat verbal deoarece este se poate -inlocui cu se afla - ( Ea se afla acasa ).
Nu e foarte greu. Tot timpul cand ai verbele a fi, a deveni, a iesi, a parea, etc. Trebuie sa verifici daca se pot inlocui.
De ex: El a iesit doctor.( nominativ )
El a iEsit din casa. ( predicativ )
MUlt noroc. :*

Funda?happy

| MeeFrancesca a răspuns:

Pred. N este vb. a fii...
Ex. Eu sunt Maria.(Sunt:este pred. N)
Pred. Vb. sunt celelalte...
Ex:Noi dansam la spectocol(dansam:pred. Vb.

| Croitoru_Alexandru_2001 a răspuns:

P.v are niste sensuri ex : a costa, a exista, a se afla, a se gasi, a apela. Atunci cand verbul se potriveste cu exemplele date este p.v EX. Haina este opt lei; este se potriveste cu a costa din exemplele cre is mai sus si p.n este verbul care nu are exemplele. Maria danseaza frumos. Verbul nu se potriveste cu exemplele de sus asa ca este p.n. SPER CA-AM FOST DE AJUTOR!