| mastadont a întrebat:

Dragi maghiari, cum se pronunță corect Sepsi, Sepși, Șepsi sau Șepși? Am auzit cam toate aceste variante folosindu-se și s-a trezit nazistul din mine big grin

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Șepși.
Intră pe link și apasă pe iconița audio de la maghiară https://translate.google.com/? sl=hu&tl=ro&text=sepsi&op=translate

| mastadont explică (pentru Frank51):

Mda, așa se pare, mulțumesc de răspuns.

| Drake21 a răspuns:

Transilvania

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Si Temisvar = Srbija ma refer la nume nu la pamant

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Uitandu-ma pe regulile de pronuntie in maghiara, ar fi asa(nu sunt sigur ) :
ș (ca în română) + e ca un „e" din interjecția „Eeh! + P + ș (ca în română) + i lung
șepși