| Kidooooo a întrebat:

Dupa ce termini un liceu de pedagogie esti calificata?
Adica poti sa incepi sa fii educatoare? Sau trebuie colegiul, si dupa? Fuunda.

4 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Esti calificata dar conform OUG 92/2012, intrata in vigoare in decembrie 2012, ai la dispozitie 6 ani ca sa faci studii universitare si sa dai licenta.
"Articolul VI
Educatorii şi învăţătorii încadraţi în sistemul naţional de învăţământ au dreptul să îşi continue activitatea în funcţiile didactice din învăţământul preşcolar, respectiv învăţământul primar pe care le ocupă, cu condiţia absolvirii studiilor universitare de licenţă, în profilul postului, în cel mult 6 ani de la intrarea în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă."
http://www.legex.ro/OUG-92-2012-124336.aspx

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Poti fi educatoare doar cu liceul

| YoBuDy a răspuns:

Iti dai seama ca iti trebuie si colegiu... pai nu poti sa fii educator doar cu liceul

| Kidooooo explică (pentru YoBuDy):

Da dar e liceu de pedagogie, si am si practica pe langa.EU ma gandesc ca, la educatoare trebuie doar liceul asta de pedagogie si ca sa fi invatatoare trebuie si colegiul..Asa am auzit undeva.